10 საუკეთესო რჩევა ახალბედა დედებს
დედობა ბევრისთვის რთული გამოწვევაა. თქვენ იღებთ პასუხისმგებლობას პაწაწინა, უმწეო არსებაზე. ამან შეიძლება თავიდან დაგაფრთხოთ, მაგრამ არ აყვეთ პანიკას. თქვენ არ ხართ მარტო. მნიშვნელოვანია, რომ ყოველთვის შეინარჩუნოთ სიმშვიდე და იყოთ მომთმენი საკუთარი თავის მიმართ.
1. თუ საკმარისად იღბლიანი აღმოჩნდით, შხაპის მიღებას დღის მანძილზე მოახერხებთ. სხვა დროს კი შეგიძლიათ გამოიყენოთ მშრალი შამპუნი ან თავის მოვლის მსგავსი საშუალებები.
2. არ იგრძნოთ თავი დამნაშავედ თუ ნაცნობების ან ნათესავების უარით გასტუმრება მოგიწევთ. მაქსიმალურად ეცადეთ დრო თქვენს პატარასთან ერთად გაატაროთ.
3. არ დაგავიწყდეთ, რომ იზრუნოთ თქვენს თავზეც. მშობიარობის შემდეგ ხშირია ჰორმონული მაჩვენებლების დავარდნის შემთხვევები, რაც იწვევს კანის გამოშრობას. ამის თავიდან ასარიდებლად მოამარაგეთ ორგანიზმი სხვადასხვა მინერალით, ნატურალური ზეთით და ა. შ.
4. ჩაინიშნეთ თუ ვისგან მიიღეთ საჩუქრები, რომ არ დაგავიწყდეთ მადლობის გადახდა მათთვის.
5. შეგიძლიათ ტელეფონში გადმოიწეროთ სხვადასხვა აპლიკაცია და დაკავდეთ მედიტაციით. მედიტაცია დამამშვიდებლად იმოქმედებს ბავშვზეც.
6. იყიდეთ ესთეტიკურად სასიამოვნო წყლის ბოთლი და ყოველთვის თან ატარეთ. ​წყლის მიღება დაგიცავთ გამოშრობისგან და უზრუნველყოფს თქვენი ორგანიზმის ჰიდრატაციას.
7. ახალშობილის დაბანისას არ არის საჭირო საპნის ან შამპუნის ხმარება. საკმარისია მხოლოდ წყლის გამოყენება, თუმცა სასურველია თუ პატარას ბუნებრივ ზეთებს შეაზელთ აბაზანის შემდეგ.
8. აუცილებელია ახალბედა დედამ მიიღოს ვიტამინებით მდიდარი საკვები. უძილო ღამეებისა და დაღლილი დღეების შემდეგ მინერალებით მდიდარი ჯანსაღი საკვები დაგეხმარებათ ძალების აღდგენაში.
9. ბავშვის ტანსაცმელი არ გარეცხოთ ქიმიური ნივთიერებით გაჯერებული საშუალებებით. უმჯობესია, გამოიყენოთ არატოქსიკური ხსნარები. გახსოვდეთ, რომ ტანსაცმელი ბავშვის ტანს ეხება.
10. თუ გარეთ გასეირნებას გადაწყვეტთ - ეს საუკეთესო იდეაა. თან წაიღეთ ბავშვის საფენები, ტილოები, ასევე გამოსაცვლელი ტანსაცმელი. თუნდაც ცოტა ხნით სუფთა ჰაერზე სეირნობა ამშვიდებს ორგანიზმს და ხელს უწყობს მოდუნებას. გარდა ამისა, თუ ხშირად ისეირნებთ გარეთ, წონაში დაკლებას მკაცრი დიეტის გარეშეც შეძლებთ.