„განათლების რეფორმა გაუაზრებელი და მოუფიქრებელია“ - სერგი კაპანაძე
„განათლების რეფორმა გაუაზრებელი და მოუფიქრებელია“  - სერგი კაპანაძე
​„ევროპული საქართველოს“ დეპუტატი, სერგი კაპანაძე განათლების რეფორმას გაუაზრებელსა და მოუფიქრებელს უწოდებს. დეპუტატის თქმით, განათლების მინისტრი სწორედ ამიტომ დაიბარეს პარლამენტში.
„განათლების მინისტრთან ჩვენი კითხვები დაკავშირებულია იმ სრულიად მოუფიქრებელ და გაუაზრებელ ე.წ განათლების რეფორმასთან, რომელიც მან შემოგვთავაზა. რეალურად გულისხმობს მხოლოდ გამოსაშვები გამოცდების გაუქმებას და ზოგადი უნარების ტესტის არასავლდებულოდ გახდომას. არცერთ ამ კონკრეტულ საკითხზე მინისტრს არგუმენტი არ წარმოუდგენია, უფრო მეტიც, მან წერილით გვიპასუხა ჩვენ დასმულ კითხვებზე.
იმ წერილში ასევე სადღეგრძელოებია, არცერთი არგუმენტი არ არის წარმოდგენილი. ჩვენი შვილების მომავლით თამაში არის სახიფათო, არავის არ უნდა შერჩეს და ვაპატიოთ, ეს კითხვები გვექნება. რატომ აპირებს ამ ასე სწრაფად, ასე მოუფიქრებლად ამ კვაზი რეფორმის განხორციელებას”, – განაცხადა სერგი კაპანაძემ.
ცნობისთვის, პარლამენტში, ინტერპელაციის წესით პრემიერ-მინისტრს, მამუკა ბახტაძეს და განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრს, მიხეილ ბატიაშვილს მოუსმენენ.
ბატიაშვილი „ევროპულმა საქართველომ” დაიბარა. მის მიმართ კითხვები პედაგოგების ხელფასებისა და გამოცდების გაუქმების ინიციატივას შეეხება.
პრემიერი კი ფრაქცია „ნაციონალურმა მოძრაობამ” დაიბარა კრიმინოგენული ვითარების საკითხთან დაკავშირებით.
საჯარო სკოლის დირექტორობის მსურველთა გამოცდები იწყება! - ინფორმაცია სკოლის დირექტორობის მსურველთათვის
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ 24 ოქტომბერს დაიწყო რეგისტრაცია საჯარო სკოლის დირექტორობის მსურველთა გამოცდაზე. აღნიშნული გამოცდა დაანონსებული იყო 2019 წელს, თუმცა პანდემიის გამო გადაიდო, ახლა კი ისევ განახლდა რეგისტრაცია.
საგამოცდო ტესტის ნიმუშს სამინისტრო 26 ოქტომბრიდან შემოგვთავაზებს.
დირექტორთა სერტიფიცირება ორი ეტაპისგან შედგება - სერტიფიცირების გამოცდა და გასაუბრება განათლების სამინისტროში.
გთავაზობთ გამოცდისთვის მოსამზადებელ სერტიფიცირების პროგრამას.
პროგრამას წარუძღვება სოფო ბიბილაშვილი.
დეტალური ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ბმულს: ​https://forms.gle/oKQ2ZkWFgc3R2DYJ6​.