მასწავლებლისა და მოსწავლის წიგნის ელექტრონული ვერსია ყველა საგანში
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო გთავაზობთ სასკოლო სახელმძღვანელობის ელექტრონულ ვერსიებს როგორც მოსწავლეებისთვის, ასევე მასწავლებლებისთვის.
სახელმძღვანელობის ელექტრონული ვერსიები მხოლოდ ქართულენოვანი სკოლების/სექტორებისათვისაა გათვლილი.
ელექტრონული სახელმძღვანელობის სანახავად გადადით ბმულ​ზე.
შენიშვნა:
ელექტრონული სახელმძღვანელობის ნაწილი არასრული სახითაა წარმოდგენილი.
Momsedu.ge-მ თქვენთვის, მასწავლებლებისთვის შექმნა ახალი სივრცე - „მასწავლებლების სანდო წყარო“, სადაც ყოველდღიურად ქვეყნდება საგანმანათლებლო სფეროს სიახლეები. გადმოდით ბმულზე და მოიწონეთ - „მასწავლებლების სანდო წყარო“.
განათლების სამინისტრო ასევე გთავაზობთ ელექტრონული წიგნების ბიბლიოთეკას.
ელექტრონული ბიბლიოთეკა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთი პროექტია, რომელიც 2011 წელს ჩამოყალიბდა. მასში თავმოყრილია განათლების სისტემაში არსებული სხვადასხვა სახელმძღვანელოს, სასწავლო კურსის, პუბლიკაციისა და ჟურნალის ელექტრონული ვერსიები.
სამინისტროს ინფორმაციით, მასალა პერიოდულად განახლებადია და ერთნაირად საინტერესო და სასარგებლოა როგორც მოსწავლეებისთვის, ისე სტუდენტებისა და მასწავლებლებისთვის.
განათლებისა და მეცნიერე​ბის სამინისტროს ელექტრონული წიგნების ბიბლიოთეკა
„ბავშვს თუ შეეშალა, შენ არ უნდა აგეშალოს ნერვები... რა მოხდა მერე?! უნდა გჯეროდეს, რომ ის გააკეთებს,“ - ნეიროფსიქოლოგი თამარ გაგოშიძე
ნეიროფსიქოლოგმა თამარ გაგოშიძემ ბავშვებთან შემეცნებით და სწავლების სფეროში ზედმეტი სიმკაცრის გამოჩენის მიზანშეუწონლობაზე ისაუბრა:
„ჩვენ ვართ ძალიან მკაცრები და შეუბრალებლები შემეცნებით და სწავლების სფეროში და სრულიად პლასტელინივით უფორმოები ქცევით-ემოციურ სფეროში. ბავშვს რომ მუქარის ტონით ვესაუბრებით, მას ვაგრძნობინებთ, რომ შენ არ ხარ კომპეტენტური, შენ არაფერი არ შეგიძლია. შენ ვერაფერს ვერ გააკეთებ, მე შენ ასეთს არ გიღებ. შენ, მშობელი ხარ ავტორიტეტი მისთვის. შენ ხარ ყველაზე მნიშვნელოვანი ადამიანი, რომელსაც იმედს გიცრუებს. კიდევ უფრო შფოთვა აქვს მას ამ დროს და კიდევ უფრო ვერ გააკეთებს რაღაცას.
მუქარები და მსგავსი ტექსტები სწავლების პროცესში არის კატეგორიულად მიუღებელი. ჩვენ ვცდილობთ, რომ ბავშვები წავახალისოთ. არ ვეუბნებით მას, რომ ყველაფერი შეგიძლია, შენ ყველაზე მაგარი ხარ. ამას არ ვეუბნებით. ჩვენ მას ვეუბნებით, რომ შენ შეგეშალა. რა მოხდა მერე?! შენ უნდა გჯეროდეს ამის. შენ არ უნდა აგეშალოს ნერვები. შენც უნდა გჯეროდეს ამის, მაგრამ არ გჯერა, იმიტომ, რომ შენც ნერვები გეშლება, რომ შეეშალა. რა მოხდა მერე?! შენ ხომ ისწავლე ველოსიპედის ტარება. ხომ არ იცოდი და ხომ იცი ახლა?! ისიც ასეა. მოდი, აბა კიდევ ვცადოთ. ჩვენ ვაფიქსირებთ, რომ ბავშვს შეეშალა, მაგრამ გვჯერა, რომ გააკეთებს. ეს არის ყველაზე მნიშვნელოვანი. საერთოდ პედაგოგიკის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი საფუძველი არის ის, რომ ჩვენ გვჯერა,“- აღნიშნა თამარ გაგოშიძემ.
წყარო:​ „დიალოგოსი“