„პლუს პირველ ასეთ პედაგოგს ნუკრი ქანთარიაც გადაეცეს საჩუქრად!“ - რა რეაქციები მოჰყვა ნუკრი ქანთარიას ინიციატივას პედაგოგებისთვის პირუტყვისა და კარ-მიდამოს გადაცემის შესახებ
დეპუტატ ნუკრი ქანთარიას ინიციატივამ, რომ სოფელში გადასულ მასწავლებელს პირუტყვი და კარ-მიდამო მიეცეს, მასწავლებელთა მხრიდან არაეთგვაროვანი რეაქცია გამოიწვია.
„მასწავლებლებს სოფლად მაქსიმალური ყურადღება უნდა მიექცეთ. გვქონდა ასეთ ვარიანტზეც მსჯელობა, რომ თუ ჩავა აქედან ადამიანი, მათ მისცენ კარ-მიდამო, ნაკვეთი, პირუტყვი... ხოლო რამდენიმე წლის შემდეგ, ეს გადავიდეს მის პირად საკუთრებაში. ეს იქნება გარკვეული სტიმული.  ასე რომ, მიმდინარეობს ფიქრი ამ ინიციატივაზე და არა მარტო, ფიქრი, ხორციელდება გარკვეული ქმედებები,“ - განაცხადა  დეპუტატმა.
​გთავაზობთ აღნიშნულ ინიციატივასთან დაკავშირებით  სოციალურ ქსელში მასწავლებელთა გამოხმაურებებს:
„რატომაც არ იქნება! ვისაც ქალაქში და არც არსად არა აქვს სახლი, იმათთვის იქნება.“
„ვინც მისიონერად არის წასული? გამსახურდიას დროს მისცეს მასწავლებლებს კერძო საკუთრება, სხვათა შორის ზოგი დამკვიდრდა და დღესაც იქ საქმიანობს რამდენიმე...“
„ადაპტაციის პერიოდს გაუმარტივებს ნამდვილად. იმდენია მიტოვებული კარ-მიდამო სოფლად!“
„10 წლის წინ სოფელში სამუშაოდ წასვლა ცუდ ჟესტად ჩამითვალეს. პატრონი რომ ჰყოლოდა, აქ რა უნდოდაო ასე თქვა დიდმა და პატარამ. იღბალი არ მაქვს.“
„ვისაც წასვლა უნდა მისთვის რატომ არ იქნება! ეს ხო არ ნიშნავს რომ ხელფასი არ ექნებათ და უხელფასოდ უნდა იმუშაონ. თუ ამ მხრივაც ექნებათ დახმარება ძალიან კარგი იქნება!“
„ხელფასიც და საცხოვრებელიც... კარგი აზრია, მაგრამ სკეპტიკური ვარ და ბოლომდე არ მჯერა... ახლა რომ უნივერსიტეტს ვამთავრებდე, შეიძლება მეც მეფიქრა, სახლი თუ მექნებოდა და ადამიანური ხელფასი..“
„პლუს პირველ ასეთ პედაგოგს ნუკრი ქანთარიაც გადაეცეს საჩუქრად!“
„მთის სოფლები კი არა და ბარის სოფლებიც ისე იცლება, რომ სკოლაში 17 ბავშვიღა შეგვრჩა... ჩემი შვილისთვის, რომელიც სოფელში გადავიყვანე სკოლისა და კლასის შესანარჩუნებლად, არც ტრანსპორტირება იყო ხელმისაწვდომი,( არ ეკუთვნისო იმ ბავშვებს ტრანსპორტირება, საიდანაც საზოგადოებრივი ტრანსპორტი დადისო, არა და რაიონის ცენტრში კი მოჰყავს 2 სკოლის მანქანას მოსწავლეები ამავე სოფლიდან. შეგნებულად უწყობენ ხელს სოფლის დაცლას.“
„პირიქით მთიდან უნდა ჩამოიყვანოთ ბარში! არაკომფორტული და რთულია მთაში ცხოვრება, განვითარების საშუალებაც ნაკლებად აქვთ. ასე ძალიან თუ უნდა თვითონ იცხოვროს მთაში.“
„თქვენ რომ დაგირიგოთ ძროხები არა? ქუთაისშიც ვერ გაძელით იმხელა ხელფასზე და ჩვენ გვისტუმრებთ მთაში?“
„და განათლებულ კადრს რომ მოხსნიან და გაუნათლებლით ჩაანაცვლებენ ალბათ ეგაა პირუტყვი?!“
„კომბალი არაა?“