რატომ არის დღეს განსაკუთრებით რთული დღე და ზოდიაქოს რომელი ნიშნები უნდა იყვნენ ფრთხილად? - ასტროლოგი მიხეილ ცაგარელი
ასტროლოგმა მიხეილ ცაგარელმა დღევანდელ დღეს მთვარის დაბნელებისა და სავსემთვარეობის გამო ზოდიქოს რამოდენიმე ნიშნის წარმომადგენელს განსაკუთრებული სიფრთხილისკენ მოუწოდა:
„დღეს სავსემთვარეობა და მთვარის დაბნელებაა. რთული დღეა, ამიტომ ნუ ვიხმაურებთ. ემოცია ზედმეტად მაღალია. ამ ემოციამ შეიძლება შექმნას კონფლიქტი, დაპირისპირება, რაიმე სახის გაუგებრობა. ზოგიერთ შემთხვევაში ნევროზი მოიმატებს. ზოგს შეიძლება დეპრესიული ელემენტები გაუჩნდეს. ფსიქიატრებმა კარგად იციან დაბნელებებზე რა ემართებათ პაციენტებს, როგორ განიცდიან და ნერვიულობენ.
დღევანდელი დღე ფრთხილად გავიაროთ. არავითარი სარისკო მოქმედებები. არავითარი ზედმეტი გადაღლა და გადატვირთვა. მიუხედავად იმისა, რომ ენერგია ბევრი მოდის. ამ მომატებულმა ენერგიამ, შეიძლება შექმნას კონფლიქტი ან რაღაც სისულელე გაგვაკეთებინოს. ზოგიერთმა ახალგაზრდამ არ იცის, სად წაიღოს ეს ენერგია. ეს შეიძლება გადავის კონფლიქტში. ეს არის სატანური დღე. ამიტომ ფრთხილად უნდა ვიყოთ. ცდუნებების ალბათობა მაღალია. შეცდომების ალბათობა მაღალია. ხდება მზის და მთვარის დაპირისპირება მორიელი-კუროს ღერძზე. დაბნელება ხდება მორიელში. რისკ-ჯგუფში კურო და მორიელია, მერე უკვე მერწყული და ლომი. მათ სჭირდებათ ჩვეულებრივზე უფრო მეტი ყურადღება და სიფრთხილე. დღეს მოვერიდოთ ზედმეტ ეჭვიანობას, გესლიანობას, სარკასტულ გამოთქმებს, წყენის დამახსოვრებას, სამაგიეროს გადახდაზე ფიქრს,“- მოცემულ საკითხზე მიხეილ ცაგარელმა ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დილა“ ისაუბრა.
გაჭედილები და მომხოცველები: როგორ გამოვიცნოთ, რა ტიპის ალერგია გვაწუხებს? - ბიძინა კულუმბეგოვის რეკომენდაციები
ალერგოლოგმა ბიძინა კულუმბეგოვმა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „სხვა შუადღე“ ალერგიისა და გაციების ერთმანეთისგან განსხვავების წესებზე ისაუბრა:
„გაციება და ალერგია ერთმანეთისგან მარტივად განირჩევა. სეზონური ალერგიისთვის, ისევე როგორც ზედა სასუნთქი გზების რესპირაციული დაავადებისთვის, დამახასიათებელია ცხვირთან და თვალთან დაკავშირებული სიმპტომები. სეზონური ალერგიის სიმპტომები დიდხანს გრძელდება, იმიტომ, რომ არცერთი მცენარე არ ყვავილობს ერთი კვირა. გაციებასთან არ გვაქვს საქმე, როდესაც ეს 10 დღეზე მეტხანს გრძელდება. ინფექციის დროს გამონადენი, რომელიც თავიდან გამჭვირვალეა, გაყვითლდება და შესქელდება. ალერგიის დროს ეს იშვიათად მოხდება. ასევე მნიშვნელოვანია ტემპერატურული რეაქცია. ალერგია და სიცხე ერთმანეთთან არ მეგობრობენ. თვალთან დაკავშირებული სიმპტომატიკა განსაკუთრებით სეზონურ ალერგიას ახასიათებს. თუ  მცენარეული მარცვალი ჰაერშია, ის თვალის ლორწოვანზეც ეწეპება. ადამიანებს ქვიშის შეგრძნება აქვთ თვალში. ამ დროს რაც უფრო იქავებს ადამიანი თვალს, ამწვავებს პრობლემას საკუთარი ხელით. დროული ჩარევა მნიშვნელოვანია, იმიტომ, რომ მერე მეორადი ინფიცირება ხდება.
„ჩვენ სალაღობო ტერმინსაც კი ვიყენებთ ხოლმე. ალერგიული რინიტის მქონე ადამიანებს ორ ნაწილად ვყოფთ: გაჭედილები და მომხოცველები. მომხოცველები არიან ის ადამიანები, რომლებსაც აქვთ მცენარის მიმართ გამოწვეული ალერგია. გაჭედილები არიან ის ადამიანები, რომლებსაც აქვთ მთელი წელი ალერგია, ოთახის მტვერზე, ძაღლზე, კატაზე. ასე გამოიცნობა ხოლმე უხშირესად. თუმცა შესაძლებელია, სეზონური ალერგიის დროს იყოს ძლიერი გამონადენიც და გაჭედილობაც. ყველაზე რთული კატეგორიის არიან ადამიანები პოლისენსიბილიზაციით. ისინი ბევრ რამეზე სენსიტიურები და მგრძნობიარეები არიან. მათ შეიძლება მთელი წელიც ჰქონდეთ ალერგია და პარალელურად სეზონურადაც,“-აღნიშნა ბიძინა კულუმბეგოვმა.