„ეს დიეტა ძალიან გამოცდილია, ის დაახლოებით 1921 წელს შემოიღეს,“ - ენდოკრინოლოგი თამარ ზერეკიძე
ენდოკრინოლოგმა თამარ ზერეკიძემ კეტო დიეტის დადებითი და უარყოფითი მხარეების შესახებ ისაუბრა:
„კეტო დიეტა არის დიეტა, როდესაც ცხიმები არის წამყვანი რაციონში. 55-60% დღის რაციონი მოდის ცხიმოვან საკვებზე, შემდეგ მოდის ცილოვანი საკვები და დღის განმავლობაში 50 გრამზე ნაკლები არის ნახშირწყლები.“
​თამარ ზერეკიძის თქმით, კეტო დიეტა ორგანიზმისთვის საკმაოდ დიდი სტრესია:
ზეთსა და კარაქში მომზადებული ხორცი, მაწონი, ხაჭო, ყველი, ნიგოზი, თხილეული და მსგავსი საკვები უფრო არის დღის რაციონში. როდესაც რაღაც კონკრეტული არის პრიორიტეტი და სხვა ტიპის პროდუქტები შეზღუდულია, ეს ძალიან დიდი სტრესია. ჩემთვის ნებისმიერი ასეთი დიეტა არის სტრესული.“
„ეს დიეტა ძალიან გამოცდილია, იმიტომ, რომ ის დაახლოებით 1921 წელს შემოიღეს ეპილეფსიის სამკურნალოდ. ეპილეფსიის მქონე ბავშვებს ამ დიეტით მკურნალობდნენ მანამ, სანამ ანტიეპილეფსიურ პრეპარატებს შემოიღებდნენ. შემდგომში ნახეს, რომ ​წონის კლება ამ დიეტის ფონზე საკმაოდ ეფექტიანია. ერთ-ერთ დიეტის სახეობად დაინერგა კეტო დიეტა. მისი ხანგრძლივი ეფექტი არავინ არ იცის. მიზანშეწონილია, რომ ეს დიეტა გაკეთდეს რამოდენიმე კვირიდან მაქსიმუმ 8-12 თვემდე,“ - აღნიშნულ საკითხზე თამარ ზერეკიძემ რადიო „იმედის“ ეთერში ისაუბრა.