„ნაცრისფერი, მოყვითალო და თეთრი თმის მოშორება ლაზერული ეპილაციით უეფექტოა,“- ზაზა თელია
დერმატო-ვენეროლოგმა ზაზა თელიამ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ჭარბთმიანობასთან ბრძოლის ეფექტიანი მეთოდების შესახებ ისაუბრა:
„კავკასიურ ერში გენეტიკურად თმიანობასთან დაკავშირებით პრობლემებია და ჭარბთმიანობა გამოხატულია. სხვადასხვა მეთოდი არსებობს თმის მოშორების. უფრო მეტად განვითარებული არის ლაზერული ეპილაციის გაკეთება. ის ულტრაიისფერ სხივებს უშვებს, რომელიც უნდა დაიჭიროს თმამ. თმა სხივს იჭერს იმ შემთხვევაში, თუ მას აქვს მელანინი. თეთრი, ნაცრისფერი და მოყვითალო თმის მოშორება ლაზერული ეპილაციით უეფექტოა. ლაზერული ეპილაცია ასეთი ტიპის თმას ვერ აღიქვამს.“
ზაზა თელიას თქმით, ლაზერული ეპილაცია ყველაზე ეფექტიანი არის მოთეთრო კანისა და შავი ფერის თქმის მქონე ადამიანებში:
„ყველაზე ეფექტიანი ლაზერული ეპილაცია არის იმ ადამიანებში, ​ვისაც აქვს მოთეთრო ფერის კანი და შავი ფერის თქმა. მუქი კანი როდესაც გვაქვს, მუქ კანში მელანინი მეტია. ის თანხვედრაში მოდის თმის მელანინთან. კანი იღებს იმ ულტრაიისფერ სხივებს და ეფექტიანობა ეცემა. ქერა და ჟღალი თმის შემთხვევაში ლაზერული ეპილაციის ეფექტიანობა ნულ პროცენტამდე ეცემა.“
„სარისკო ზონებად (კანის დამწვრობის, პიგმენტაციის განვითარება) ითვლება ნიკაპის ადგილი, ზედა ტუჩის ადგილი და ბიკინის ზონა. აქ უფრო სარისკოა იმიტომ, რომ ამ შემთხვევაში პიგმენტაცია უფრო მეტია. ამიტომაც არის, რომ გარუჯულ კანზე ეპილაციის გაკეთება არ შეიძლება. ეს კანი გაჯერებულია მელანინით. ლაზერული ეპილაცია იქნება არაეფექტური და იქნება რისკი, რომ განვითარდეს გვერდითი ეფექტები. იმის მიუხედავად, რომ მარკეტინგულად ლაზერული ეპილაციის დროს გათვალისწინებულია, რომ ის 100%-ით აკეთებს თმის ამოსვლის ელიმინაციას, ამის სამეცნიერო მტკიცებულება არ არსებობს. სამწუხაროდ, 100%-იან შედეგს არ იძლევა არცერთი ეპილაცია,“ - აღნიშნა ზაზა თელიამ.