თუ გსურთ, რომ პატარას მაგარი ძვლები, განვითარებული კუნთები და კარგი იმუნიტეტი ჰქონდეს, შეიტანეთ მის საკვებ რაციონში ისპანახი 6-7 თვიდან
რატომ არის სასარგებლო ისპანახი და რომელი თვიდან შევთავაზოთ ის პატარებს - ამის შესახებ პედიატრი თამარ ობგაიძე ​საუბრობს. გთავაზობთ მის ნათქვამს სიტყვა-სიტყვით:
„წარმოიდგინეთ, რომ გადაწყვიტეთ ძალიან სასარგებლო პროდუქტის შექმნა - აიღეთ ბავშვის ზრდისათვის საჭირო ყველა ვიტამინი, მინერალი, ანტიოქსიდანტი, ამინომჟავა და შეაერთეთ. თქვენ ისპანახს მიიღებთ!
აზიური მწვანე ფოთლოვანი ბოსტნეული სპარსელთა სუფრიდან აბრემუშიმის დიდი გზით ჯერ ჩინეთში, შემდეგ კი შუა საუკუნეებში ევროპაში მოხვდა. განსაკუთრებით პოპულარული იყო იტალიაში, ფრანგებს მისი სიყვარული იტალიელი ეკატერინე მედიჩისაგან გადაედოთ.
რატომ უნდა გვიყვარდეს ისპანახი:
ის შეიცავს ყველა აუცილებელ ვიტამინს - A, C, B ჯგუფის, E, K ვიტამინები ისპანახში დიდი რაოდენობითაა წარმოდგენილი. ამასთანავე A ვიტამინის შემცველობით ის მხოლოდ სტაფილოს ჩამოუვარდება.
ისპანახის შემადგენლობაშია დიდი რაოდენობით რკინა, მაგნიუმი, ფოსფორი, მაგნიუმი, კალციუმი, კალიუმი, ნატრიუმი. აღსანიშნავია, რომ 100 გრ ისპანახის მიღებისას რკინის დღიური რაოდენობის ¼ მიიღებთ.
შეიცავს დიდი რაოდენობით უჯრედისს
წარმოადგენს ცილის საუკეთესო წყაროს. ცილების შემცვლეობით მხოლოდ ბარდას ჩამოუვარდება.
შეიცავს ზეაქსანტინს, რაც დადებითად მოქმედებს მხედველობაზე.
შეიცავს ლუთეინს, რაც მონაწილეობს იმუნიტეტის ფორმირებაში ვიტამინებთან და მინერალებთან ერთად.
ისპანახის შემადგენლობაში არსებული ანტიოქსიდანტები იცავენ უჯრედებს თავისუფალი რადიკალების მავნე ზემოქმედებისაგან, შედეგად, ონკოლოგიური დაავადებებისაგან.
ამიტომ თუ თქვენ გსურთ, რომ პატარას ჰქონდეს მაგარი ძვლები, განვითარებული კუნთები, კარგი იმუნიტეტი, არ ჰქონდეს ანემია, ყაბზობა, აუცილებლად შეიტანეთ მის საკვებ რაციონში ისპანახი 6-7 თვიდან.