​ექიმი გიორგი ღოღობერიძე საკვების მიღების დროს წყლის დალევაზე საუბრობს.„კუჭი მთელი დღის განმავლობაში წარმოქმნის 1 400-1 500 მლ-მდე კუჭის წვენს, სადაც არის:მარილმჟავა, რომელიც ანადგურებს კუჭშ...
5 საბავშვო სნექი მოგზაურობისას
ბევრი ბავშვისთვის ზაფხული ყველაზე საყვარელი სეზონია. არდადეგები, დასვენება, თბილი ამინდები და ბევრი თავგადასავალი - მიზეზი უამრავია, რის გამოც ბავშვები ზაფხულს სულმოუთქმელად ელოდებიან. ცხელ დღეებში აუცილებელია იმაზე ფიქრი, რომ ბავშვების კვების რაციონი ჯანსაღი და საკვები ნივთიერებებით მდიდარი პროდუქტებით იყოს დაკომპლექტებული. ამ შემთხვევაში, მრავალფეროვანი ხემსი იდეალური ვარიანტია აქტიური ბავშვებისთვის - მეტი ენერგიისა და მეტი ვიტამინის მისაღებად.
თუ დასასვენებლად მთელი ოჯახით შორეულ მანძილზე მიემგზავრებით, ისეთი ჯანსაღი სნექის რეცეპტებს გაგიზიარებთ, რომლებსაც თქვენი შვილები სიამოვნებით დააგემოვნებენ, დამღლელი გზა კი შედარებით სასიამოვნო გახდება.
1. თხილეულისა და ჩირეულის მიქსი
ამ სასუსნავის თითოეული ინგრედიენტი სრულიად ჯანსაღი პროდუქტია. უნიკალური შემადგენლობის ფ​სტა იმ საჭირო საკვებ ნივთიერებებს შეიცავს, რომლებიც ბავშვების ზრდისა და განვითარებისთვისაა საჭირო. ქეში​უ მდიდარია მაგნიუმითა და კალციუმით - ეს ორი მნიშვნელოვანი მინერალი ხელს უწყობს ძლიერი და ჯანმრთელი ძვლების ჩამოყალიბებას.
ქეშიუსა და ფსტის მიქსს საოცარ სურნელსა და არომატს ანიჭებს სიჯანსაღით და დაბალკალორიულობით გამორჩეული ბან​ანის, ფორთო​ხლისა და მსხ​ლის ჩირეული.
სნექის მოსამზადებლად დაგჭირდებათ: