მუცლადმყოფი პატარები იღიმიან, როდესაც დედა სტაფილოს მიირთმევს და სახეს ჭმუხნიან, როდესაც დედა კომბოსტოს იღებს - უახლესი კვლევის შედეგები
მუცლადმყოფი პატარები იღიმიან, ტირიან, დედას უსმენენ, აქვთ სხვადასხვა შეგრძნება, თუმცა ცოტამ თუ იცის, რომ ისინი იწონებენ ან იწუნებენ დედის მიერ მირთმეულ საკვებს. დედის მიერ მიღებული საკვები ბავშვის განწყობაზე ზემოქმედებს.
ორსულ დედებს არაერთხელ სმენიათ შემდეგი სიტყვები: რასაც 9 თვის განმავლობაში მიირთმევ, ეს უდიდეს გავლენას ახდენს შენი შვილის ჯანმრთელობაზე. მკვლევარები ამტკიცებენ, რომ თუ დედას კვების მრავალფეროვანი რაციონი აქვს, მისი შვილი მომავალში ნაკლებად პრეტენზიული მჭამელი იქნება.
მუცლადმყოფ ბავშვს შეუძლია გამოხატოს მისი დამოკიდებულებები საკვების მიმართ და დედას „აგრძნობინოს,“ რომ მას ბროკოლი ან კომბოსტო არ უყვარს. უახლესმა კვლევამ აჩვენა, რომ მუცლადმყოფი ბავშვები სახეს ჭმუხნიდნენ, როდესაც დედა კომბოსტოს მიირთმევდა, თუმცა იღიმოდნენ, როდესაც ის სტაფილოთი იკვებებოდა.
კვლევაში 100 ორსული ქალბატონი იღებდა მონაწილეობას. მათი ასაკი 18-დან 40 წლამდე მერყეობდა. ქალბატონები 32-დან 36 კვირამდე ორსულები იყვნენ.
კვლევის ავტორები აცხადებენ, რომ მათ მიერ ჩატარებული კვლევა პირველია, რომელმაც დედის მიერ მიღებული საკვებისადმი მუცლადმყოფი ბავშვის განწყობის შესასწავლად ულტრაბგერითი კვლევის მონაცემები გამოიყენა.
მკვლევარები იმედოვნებენ, რომ ახალი კვლევა მეცნიერებს შესაძლებლობას მისცემს გამოიკვლიონ, თუ რა გავლენას ახდენს მუცლადმყოფი ბავშვის დამოკიდებულებები დედის მიერ მიღებული საკვების მიმართ მის მომავალ კვებით ჩვევებზე.