რამდენად მართებულია მოსაზრება, რომ განაყოფიერება არ ხდება მშობიარობის შემდგომ, სანამ ციკლი აღდგება? - ამ და სხვა საკითხებზე ამ თემაზე ​MomsEdu.ge-ს ესაუბრა მეან-გინეკოლოგი დიანა ჭანუყვაძე
არსებობს მოსაზრება, რომ განაყოფიერება არ ხდება მშობიარობის შემდგომ, სანამ ციკლი აღდგება. რამდენად მართებულია და რამდენი უნდა იყოს ორსულობებს შორის შუალედი? - ამ და სხვა საკითხებზე ამ თემაზე ​MomsEdu.ge-ს ესაუბრა მეან-გინეკოლოგი, რეპროდუქტოლოგი დიანა ჭანუყვაძე.
- არსებობს მოსაზრება, რომ განაყოფიერება არ ხდება მშობიარობის შემდგომ, სანამ მენსტრუაციული ციკლი აღდგება, ლაქტაციის პერიოდში. რამდენად მართებულია?
- დიახ, არსებობს ასეთი მითი, რომ სანამ ჩვილს ძუძუთი კვებავთ, ორსულობა არ დადგება, თუმცა სიმართლე ის არის, რომ თქვენ შეგიძლიათ დაორსულდეთ ბავშვის დაბადებიდან 3 კვირის შემდეგ, მაშინაც კი, თუ ძუძუთი კვებავთ და მენსტრუაცია არ დაგწყებიათ. თუ არ გსურთ მშობიარობის შემდეგ მალევე დაორსულება, მნიშვნელოვანია გამოიყენოთ რაიმე სახის კონტრაცეფცია, ყოველი სქესობრივი კავშირის დროს, მათ შორის, პირველის ჩათვლით.
ძუძუთი კვება ხშირად თრგუნავს ოვულაციას, მაგრამ ეს ყოველთვის ასე არ არის. ქალებს, რომლებიც ექსკლუზიურად ძუძუთი კვებავენ ჩვილს, 6 თვის განმავლობაში, ნაკლებად აქვთ ოვულაცია ამ პერიოდში, ვიდრე ქალებს, რომლებიც ძუძუთი არ კვებავენ თავიანთ ჩვილს - კონტრაცეფციის ამ მეთოდს უწოდებენ ლაქტაციურ ამენორეას. ამ მეთოდის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა მისი სწორად გამოყენება, ჩვილის კვება 3-4 საათში ერთხელ. თუ კვებათა შორის შუალედს არ დაიცავთ, მეთოდი ნაკლებად ეფექტური იქნება.
Planned Parenthood-ის მიხედვით, ლაქტაციური ამენორეა დაახლოებით 98%-ით ეფექტურია, როდესაც ამ მეთოდს ბავშვის დაბადებიდან პირველი 6 თვის განმავლობაში სწორად იყენებთ. მშობიარობიდან 6 თვის შემდეგ ის ნაკლებად ეფექტური ხდება.
- თავდაცვის საშუალებებზე რომ ვისაუბროთ...
- აღსანიშნია, რომ 100%-ით არცერთი კონტრაცეფციული საშუალება არ იცავს ორსულობისგან, მნიშვნელოვანია თითოეული მეთოდის სწორად შერჩევა და გამოყენება, რომ მისი კონტრაცეფციული მოქმედება მაქსიმალურად იყოს გამოყენებული. მშობიარობის შემდეგ ნებისმიერ დროს, შეგიძლიათ გამოიყენოთ შემდეგი კონტრაცეფციული საშუალებები:
• მამაკაცის პრეზერვატივი;
• ქალის პრეზერვატივი;
• იმპლანტი;
• მხოლოდ პროგესტოგენის შემცველი აბები - მინი პილი;
• შეგიძლიათ აირჩიოთ IUD (საშვილოსნოს შიდა საშუალება), ბავშვის დაბადებიდან 48 საათის განმავლობაში. თუ IUD არ ჩაიდგმევა 48 საათის განმავლობაში, რეკომენდებულია დაელოდოთ მშობიარობიდან დაახლოებით 4 კვირის გასვლას.
თუ ბავშვს არ კვებავთ ძუძუთი და თქვენმა გინეკოლოგმა ჩაგიტარათ კონსულტაცია, რის საფუძველზეც გაიგეთ, რომ არ გაქვთ უკუჩვენება კომბინირებულ ჰორმონალურ პრეპარატებზე, შეგიძლიათ დაიწყოთ:
• კომბინირებული აბები;
• ვაგინალური რგოლი;
• კონტრაცეპტული პლასტირი.
ხოლო თუ ძუძუთი კვებავთ, ჯანმრთელობის გარკვეული დარღვევები გაქვთ ან სისხლის შედედების მომატებული რისკი, ჩვეულებრივ გირჩევთ გადადოთ კომბინირებული აბების, რგოლის ან პლასტირის გამოყენება.
- ახდენს თუ არა ზეგავლენას ორგანიზმზე მშობიარობიდან მოკლე პერიოდში ხელახალი ორსულობა და რა მხრივ?
- მშობიარობის შემდგომ ხელახალი დაორსულება, რა თქმა უნდა, შესაძლებელია, თუმცა ასოცირდება გაზრდილ რისკებთან, როგორებიც არის:
• ნაადრევი მშობიარობა;
• თანდაყოლილი პათოლოგიები;
• ნაყოფის ზრდაში ჩამორჩენა და მასის დეფიციტი;
• დედის ანემია;
• მშობიარობის წინ პლაცენტის ნაწილობრივი ან სრული აცლა.
გარდა ამისა, CDC-ის ბოლო დროინდელი მონაცემებით, მშობიარობიდან 18 თვეზე ადრე და 60 თვეზე მეტი ინტერვალის შემთხვევაში დაორსულება შეიძლება ასოცირებული იყოს აუტიზმის განვითარების გაზრდილ რისკთან. კავშირი უფრო გამოკვეთილია აუტიზმის მძიმე ფორმების დროს (​https://www.cdc.gov/ncbddd/autism/features/time-between-births.html).
მშობიარობის შემდგომ მალევე ორსულობამ შესაძლოა ქალს არ მისცეს საკმარისი დრო, რომ მოხდეს ორგანიზმის აღდგენა, როგორც ფიზიკურად, ასევე ფსიქოლოგიურად. მაგალითად, ორსულობამ და ძუძუთი კვებამ შეიძლება გამოიწვიოს ქალის ორგანიზმში სხვადასხვა ვიტამინების და მიკროელემენტების დეფიციტი (რკინა, ფოლიუმის მჟავა, კალციუმი და ა.შ), მშობიარობის შემდგომი დეპრესია და ა.შ.
- რამდენი უნდა იყოს ორსულობებს შორის შუალედი?
- ორსულობის და ჯანმრთელობის რისკის გართულებების შესამცირებლად, კვლევების მიხედვით გვირჩევენ, რომ ორსულობებს შორის შუალედი იყოს 18-დან 24 თვემდე, მაგრამ 5 წელზე ნაკლები. დედის ასაკი 35 წლის ზევით ასოცირდება გაზრდილ რეპროდუქციულ რისკებთან, მათ შორის, უნაყოფობასთან, ქრომოსომულ ანომალიებთან და მშობიარობის არასასურველ შედეგებთან. საჭიროა რისკის და სარგებლის დაბალანსება 35 წელზე მეტი ქალების ორსულობის გადადებასა და ორსულობათა შორის შემცირებულ შუალედებს შორის.
რისკები და რეკომენდაციები არ ვრცელდება წყვილებზე, რომლებსაც ჰქონდათ სპონტანური აბორტი. თუ ჯანმრთელი ხართ და მზად ხართ, არ არის საჭირო ხანგრძლივი შუალედი ორსულობებს შორის.
ბავშვის გაჩენის დროის არჩევა წყვილის პირადი გადაწყვეტილებაა. შემდეგი ორსულობის დაგეგმვისას თქვენ და თქვენმა პარტნიორმა შეიძლება გაითვალისწინოთ სხვადასხვა ფაქტორი, ჯანმრთელობის რისკებისა და სარგებელის. სანამ არ მიიღებთ გადაწყვეტილებას, როდის გააჩინოთ შემდეგი შვილი, ექიმის რეკომენდაციით გამოიყენეთ თქვენთვის მისაღები ჩასახვის საწინააღმდეგო საშუალებები.
,,მრავალი სირთულის თავიდან აცილება არის შესაძლებელი, თუ დედა წინასწარ მოემზადება ორსულობის პერიოდისთვის"
რატომ არის საჭირო ორსულობის წინასწარი დაგეგმვა და რომელი კვლევების ჩატარებაა აუცილებელი იმისთვის, რომ მომავალმა ცხრა თვემ გართულებების გარეშე ჩაიაროს - ამის შესახებ, პროექტ ,,მასწავლე, რომ განვვითარდე" ფარგლებში, ავტორმა და წამყვანმა, დიანა ტარიელაშვილმა ისაუბრა.
,,დადგენილი ფაქტია, რომ დედის ჯანმრთელობის მდგომარეობა ორსულობამდე რამდენიმე ხნით ადრე დიდ გავლენას ახდენს არა მხოლოდ მომავალი ბავშვის ჯანმრთელობაზე, არამედ იმაზეც, თუ როგორ ჩაივლის ორსულობის პერიოდი და როგორ წარიმართება მშობიარობა. მრავალი სირთულის თავიდან აცილება არის შესაძლებელი, თუ დედა წინასწარ მოემზადება ორსულობის პერიოდისთვის. ორსულობის დროს ბავშვი იმეორებს დედის ჯანმრთელობის მდგომარეობას,  როგორც ძლიერ, ისე - სუსტ მხარეებს. ამასთანავე, მამაკაცების, მომავალი მამების ფიზიკური მდგომარეობა დიდ გავლენას ახდენს ახალი თაობის ჯანმრთელობაზე. ამიტომ, ორსულობის 9 თვისთვის უნდა მოემზადოთ წინასწარ - უნდა მოემზადოთ როგორც მომავალი დედები, ისე - მომავალი მამები.
პირველი, რაც მომავალმა მშობლებმა უნდა გააკეთონ, ეს არის, რომ მათ ჩაიტარონ რიგი გამოკვლევები და კონსულტაციები სპეციალისტებთან. მათგან პირველია - შემოწმება  თერაპევტთან: ექიმი შეეცდება, გაარკვიოს, აქვთ თუ არა მშობლებს ჯანმრთელობის ისეთი დარღვევები, რაც ხელს შეუშლის ჩასახვასა და ორსულობის ნორმალურ მიმდინარეობას. გამოკვლევები და კვლევები, რასაც ექიმი დანიშნავს, უნდა ჩატარდეს ორსულობამდე, რადგან ზოგიერთი პრეპარატი, რომელსაც ის გამოწერს, ნებადართული არ იქნება ორსულობის დროს.
მეორე აუცილებელი გამოკვლევა - ეს არის შემოწმება გინეკოლოგთან. ვიზიტის დროს ის შეისწავლის თერაპევტის დასკვნას, გკითხავთ წინა ორსულობის, აბორტის, კონტრაცეფციის მეთოდებზე, გადატანილ დაავადებებზე. შეგამოწმებთ, აიღებს ნაცხს ანალიზებისთვის, მოგცემთ მიმართვას ანალიზებზე. აუცილებლობის შემთხვევაში, დაგინიშნავთ მედიკამენტოზურ მკურნალობას.
შემდეგი გამოკვლევა გახლავთ შემოწმება სტომატოლოგთან - იმ მომენტიდან, როდესაც დაიწყებთ ორსულობის დაგეგმვას, უნდა დაიწყოთ კბილებსა და ღრძილებზე ზრუნვა, რათა ორსულობის პერიოდში ამ პრობლემას არ შეგაწუხოთ. დაავადებული კბილი, ღრძილების ანთება და ინფექცია, რომელიც ამ დროს წარმოიშობა, ივლის მთელს ორგანიზმში და მიაღწევს ბავშვამდეც.
მეოთხე გამოკვლევა გახლავთ შემოწმება ოკულისტთან - ამ შემოწმების დანიშვნა საჭიროა ორსულობის დაგეგმვისთანავე, რათა გაირკვეს, უარყოფითად ხომ არ აისახება დედის მხედველობაზე ორსულობა და მშობიარობა. თუ მხედველობასთან დაკავშირებული პრობლემები გაქვთ, ექიმი გამოგიწერთ საჭირო მკურნალობას.
თუ რომელიმე მომავალ მშობელს აქვს რაიმე სახის ქრონიკული დაავადება, მას დასჭირდება ვიწრო სფეროს სპეციალისტის კონსულტაციაც", - აღნიშნავს დიანა ტარიელაშვილი.