„ჩემთვის, როგორც კლინიცისტისთვის ომიკრონი არის ჩვეულებრივი სეზონური ვირუსი თავისი კლინიკური მიმდინარეობით,”- პედიატრი ინგა მამუჩიშვილი
პედიატრი ინგა მამუჩიშვილი სოციალურ ქსელში ენდოკრინოლოგ ლაშა უჩავას მიერ გამოქვეყნებულ პოსტს გამოეხმაურა, რომელშიც ლაშა უჩავა ომიკრონის შტამის გარშემო საზოგადოებაში დაგროვილი კითხვებისთვის პასუხის გაცემის აუცილებლობაზე მიუთითებდა და აღნიშნავდა, რომ ძალიან ბევრი საკითხი კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას. მან ახალი შტამის გამო ტესტირების საკითხთან დაკავშირებით გაჩენილი კითხვების აქტუალობასაც გაუსვა ხაზი.
პედიატრმა ინგა მამუჩიშვილმა აღნიშნა, რომ ის ლაშა უჩავას მოსაზრებას იზიარებს. მის პასუხს უცვლელად გთავაზობთ:
„აბსოლუტურად გეთანხმები ლაშა. ჩემთვის,როგორც კლინიცისტისთვის ომიკრონი არის ჩვეულებრივი სეზონური ვირუსი თავისი კლინიკური მიმდინარეობით,ზოგჯერ ერთადერთი სიმპტომით-რინორეა ან რინოობსტრუქცია(არ არის გამორიცხული ხო სხვა, მარტივი კორონავირუსი,ან რინო,ან ადენო,ან გრიპიც ზოგჯერ). ხშირად PCR-უარყოფითია,სწრაფ ტესტზე ლაპარაკიც ზედმეტია,ორ პაციენტთან მქონდა შემთხვვა დადასტურებული კოვიდი გადავამოწმეთ და ინფლუენსაზეც დადებითი აღმოჩნდნენ(კლინიკურად კლასიკური გრიპი იყო). უამრავი კითხვა დაგროვდა,პირველი და უმთავრესი-კოვიდია ომიკრონი?თუ სეზონური ვირუსი,ან იქნებ ტესტების მგრძნობელობა გვატყუებს?მართვაში მაინც არაფერი იცვლება,იზოლაცია,ჰიგიენა და სამედიცინო პირბადის ტარება სხვა ვირუსების დროსაც აუცილებელია!ლაშა, ჩემი და ბევრის სათქმელიც თქვი,“ - აღნიშნა ინგა მამუჩიშვილმა.