რას მოიცავს ფონდი „სოხუმის“ მცირე საგრანტო კონკურსი?
პროექტი "ქალთა უფლებების გაძლიერება დასავლეთ საქართველოში", რომელიც ქალთა ფონდ „სოხუმში“ორგანიზაციის Brot für die Welt მხარდაჭერით ხორციელდება, მცირე საგრანტო კონკურსით დასრულდა და 10 გამარჯვებული გამოავლინა.
პროექტი პირველ ეტაპზე ბენეფიციარებისთვის დღის სარეაბილიტაციო ცენტრებში ახალი პროფესიების შესწავლას გულისხმობს, რომელსაც ქალთა ფონდი „სოხუმი“ უკვე კარგა ხანია წარმატებით ახორციელებს. სხვადასხვა მუნიციპალიტეტებში ისინი გადიან პოლიმერულ თიხაზე მუშაობის, სტილისტის და ბუღალტრის სასწავლო კურსს.
პროექტის მეორე ეტაპზე, ახალ პროფესიულ უნარებს დაუფლებულები, მაღალკვალიფიციური ტრენერის ჩართულობით, სწავლობენ ბიზნესგეგმის შედგენას და საკუთარი მიზნების მატერიალიზაციისთვის მოთხოვნების ჩამოყალიბებას/საგრანტო წინადადების წარდგენას.
მცირე გრანტით, ჩვენი გამარჯვებული ბენეფიციარები საკუთარი საქმის დამოუკიდებლად წარმოებას იწყებენ.
„კვირას გავხსნით უფასო მაღაზიას, საიდანაც ადამიანები, რომლებსაც ყველაზე მეტად უჭირთ საკვებს უფასოდ წაიღებენ,“- დეკანოზი შალვა კეკელია
დეკანოზმა შალვა კეკელიამ თბილისის ვაკის მაცხოვრის ფერიცვალების სახელობის ტაძრის Facebook გვერდის ონლაინ ჩართვაში ჭავჭავაძის 33 ნომერში, ეკლესიის ეზოში კვირიდან უფასო მაღაზიის გახსნის შესახებ ისაუბრა. მისი თქმით, მოქალაქეები, რომლებსაც ძალიან უჭირთ მაღაზიიდან პროდუქტებს და ტანსაცმელს უფასოდ მიიღებენ:
„კვირიდან ვაპირებთ, რომ უფასო მაღაზია გავხსნათ. ახალ ზელანდიაში 2010 წელს დაწესდა ეს წესი, როდესაც მოსახლეობამ გადაწყვიტა უფასო მაღაზია გაეხსნათ. ადამიანებს იქ მიაქვთ საკვები, ტანსაცმელი. ადამიანებს, რომლებსაც ეს სჭირდებათ, უნაწილდებათ. ეს უმნიშვნელოვანესი პროექტია. კვირას 11 საათზე გავხსნით ამ მაღაზიას. ჩვენი მრევლის წევრი თამარი დადგება და დაურიგებს ადამიანებს საკვებს, ტანსაცმელს.
ადამიანები მოიტანენ უფუჭებელ საკვებს, მაკარონს, ზეთს. იმ ადამიანებს, ვისაც ძალიან უჭირთ, მოვლენ და წაიღებენ აქედან პროდუქტებს და ტანსაცმელს. ის ადამიანები, ვისაც აქვს შესაძლებლობა, მოიტანენ პროდუქტებს და ტანსაცმელს. თქვენი დახმარება ძალიან დაგვჭირდება. გვინდა, რომ ეს მარტო ჩვენს ტაძრში არ იყოს. გვინდა, რომ ეს უფასო მაღაზიები ქალაქის ყველა უბანში გაიხსნას, საქართველოს ყველა კუთხეში, ყველა რეგიონში გაიხსნას. ადამიანები, რომლებსაც აქვთ საშუალება, რომ ადამიანებს შეეწიონ, დაეხმარონ მათ და ადამიანებმა, რომლებსაც ყველაზე მეტად უჭირთ, მოვიდნენ და ეს ყველაფერი წაიღონ აქედან. თითოეული თქვენგანის მონაწილეობა ძალიან მნიშვნელოვანი იქნება ამ საქმეში,“- აღნიშნა მამა შალვა კეკელიამ.