„იმდენად აქსელერირებულია სამეცნიერო წრეების მუშაობა, რომ სწრაფად შეიქმნას ვაქცინა ან წამალი, დარწმუნებული ვარ, ეს მალე იქნება. ალბათ, მოისმინეთ ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის გენერალური დირექტორის განცხადება, რომ შესაძლებელია, ამ წლის ბოლოს ვაქცინის გარკვეული რაოდენობა იყოს. მე მაინც მგონია, რომ ის, დიდი ალბათობით მომავალი წლის გაზაფხულზე იქნება ხელმისაწვდომი, მაგრამ ცხადია, უცბათ შვიდ მილიარდ ადამიანს ვერ ავცრით. ამიტომ დიდი აქცენტი კეთდება წამლის შემქნაზე“, - განაცხადა ამირან გამყრელიძემ.
საქართველოში ელექტროენერგიის საფასურის გადახდის სისტემა იცვლება
საქართველოში ელექტროენერგიის საფასურის გადახდის სისტემა იცვლება. ელექტროენერგიის გადასახადის გადახდის თარიღები პენსიისა და სოციალური დახმარების მიღების გრაფიკის მიხედვით განისაზღვრება. 2022 წლის პირველი ინავრიდან პენსიის მიმღებები გადასახადს თვის16 რიცხვამდე, ხოლო სოციალური დახმარების მიმღები პირები 22 რიცხვამდე გადაიხდიან. ელექტროენერგიის საფასურის გადახდის სისტემაში შეტანილ ცვლილებებზე სემეკის თავმჯდომარემ დავით ნარმანიამ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დილა“ ისაუბრა.
„დეკემბერ-იანვარი გარდამავალი ეტაპია. ადრე თბილისში თვის სხვადასხვა რიცხვში მიდიოდნენ სხვადასხვა აბონენტთან. ეს ყველაფერი სწორდება. მრიცხველებს წაიკითხავენ მხოლოდ თვის ბოლო 29, 30, 31 რიცხვებში. პირველი იანვრიდან თვიდან თვემდე დაჯდება დარიცხვა. ის, რაც ძველი პერიოდის მოხმარება იყო, ერთი ნახევარი მიუვათ ერთი ქვითრით, მეორე ნახევარი - მეორე ქვითრით. ნუ დარჩებათ შთაბეჭდილება, რომ ორმაგი დარიცხვა მიუვათ. ეს იქნება ჯამში ერთი თვის განმავლობაში გადასახდელი თანხა, რომ გასწორდეს თანხები. პირველი იანვრიდან მომხმარებლები თვეში მხოლოდ ერთ ქვითარს მიიღებენ,“ - აღნიშნა დავით ნარმანიამ.
გადაწყვეტილება, რომელიც ბოლო პერიოდში მივიღეთ ეხებათ პენსიონერებსა და სოციალურად დაუცველებს. მათ არანაირი ინფორმაციის წარდგენა არ სჭირდებათ. ავტომატურად ჩაერთვებიან სისტემაში. პენსიონერები ყოველთვის უჩიოდნენ იმას, რომ სანამ ისინი პენსიას აიღებდნენ, მანამდე მისდიოდათ გადასახადი. მათთვის და სოციალურად დაუცველებისთვის გადასახადის გადახდის ვადა იქნა გადაწეული,“ - დასძინა დავით ნარმანიამ.