,,მივიღე გადაწყვეტილება, ავიცრა'' - რომელი ვაქცინით იცრება გიორგი ფხაკაძე?
პროფესორმა გიორგი ფხაკაძემ აცრის გაკეთებასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება მიიღო, მან „ფაიზერი-ბიონტეკის“ ვაქცინის გაკეთება გადაწყვიტა და აღნიშნულის შესახებ პოსტი სოციალურ ქსელში გამოაქვეყნა, რომელსაც ​MomsEdu.ge უცვლელად გთავაზობთ:
,,დღეს მივიღე გადაწყვეტილება, ავიცრა. აქამდე თავს ვიკავებდი, რომელი ვაქცინით ავცრილიყავი, რადგან არ ვიყავი დარწმუნებული, რომელი ვაქცინა იყო უფრო ეფექტური ჩემი ასაკისთვის. გადავწყვიტე, გავიკეთო „ფაიზერი-ბიონტეკის“ ვაქცინა. ავიცრები თვენახევარში, ივნისში, ჩემს დაბადების დღემდე. 28 დღეში მეორე დოზას გავიკეთებ, 5 თვის შემდეგ კიდევ ერთი ნემსის გაკეთება მომიწევს.
გადაწყვეტილება მივიღე რამდენიმე მიზეზის გამო:
1. მინდა, ვიყო დაცული, დავიღალე ამ დისტანციების დაცვით,
2. ასევე მომიწევს მოგზაურობა, აეროპორტებსა და სადგურებში ყოფნა, ამიტომაც ზედმეტ რისკს ვერ გავწევ;
3. არ მინდა, ვიყო ვირუსის გამავრცელებელი სხვებისთვის, არ მინდა, ჩემ გამო ვინმე იყოს ავად. თუ იქნა საშუალება, როცა ავიცრები ლაივს გავაკეთებ  ან ვიდეოს ჩავწერ და შემდეგ გაჩვენებთ.
მქონდა არჩევანი, ვაქცინა გამეკეთებინა ან ჟენევაში, ამ საფრანგეთში. გადავწყვირე, ავიცრა საფრანგეთში, რადგანაც ჟენევაში იყო 2 ვარიანტი, „მოდერნა“ და „ფაიზერი“ და წინასწარ არ იყო ცნობილი, რომლის რიგი მომიწევდა. ვინაიდან ,,მოდერნასთან'' დაკავშირებით კიდევ არის პასუხგაუცემელი კითხვები, შესაბამისად, ავირჩიე საფრანგეთი და „ფაიზერით“ აცრა. ყველაზე მეტი ინფორმაცია და კვლევა გვაქვს ფაიზერზე.
რაც შეეხება ზოგადად მოგზურობას, საქართველოში თუ აიცრებით „ფაიზერით“ ან „ასტრაზენეკათი“, ევროპაში იმოგზაურებთ, აუცრელობის ან ჩინური ვაქცინით აცრის შემთხვევაში კი კარანტინის გავლა მოგიწევთ. ჩინეთში მხოლოდ ჩინური ვაქცინით აცრის შემთხვევაში შეხვალთ, წინააღმდეგ შემთხვევაში 21 დღიან კარანტინს გაივლი,'' - აღნიშნა გიორგი ფხაკაძემ.