რა გადაწყვეტილება მიიღეს მათთვის, ვინც აცრის გაკეთებაზე ყოყმანობს
ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე თამარ გაბუნია ვაქციანციასთან დაკავშირებით ისაუბრა:
,,ყველაფერს თავისი ეტაპობრიობა და თანმიმდევრულობა აქვს. ვაქცინაციასთან დაკავშირებით, პირველ ეტაპზე რაც გაკეთდა, იყო საკმაოდ ეფექტური. ჩვენთვის მნიშვნელოვანი იყო ბევრი ამცრელი ცენტრის, ასევე მობილური ბრიგადების გაშვება დიდ ქალაქებში, სადაც იქნებოდა შესაძლებლობა ერთდროულად მოგვეცვა მოქალაქეების დიდი ჯგუფი. ერთ მილიონ ადამიანამდეა დღეს აცრილი ერთჯერადად და ისინი მეორე დოზით მალე აიცრებიან.
ახლა უკვე გადავედით იმ ეტაპზე, როცა ნაკლები ადამიანი მოდის თავად და ჩვენ უნდა მივიდეთ მათთან, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პროგრამებში ასეთი თანმიმდევრობა, როგორც წესი, ჩვეული პროცესია. თავიდან მოდიან ადამიანები, რომლებიც ადვილად იღებენ გადაწყვეტილებას, ახლა კი უკვე დადგა ეტაპი, როცა ჯანდაცვის სექტორს მეტი მუშაობა, საკომუნიკაციო კამპანია, მოსახლეობასთან პირისპირ შეხვედრა სჭრიდება იმათთვის, ვინც თავად ვერ მიიღო აცრის გაკეთების შესახებ გადაწყვეტილება. ისინი უნდა დავარწმჯნოთ, რომ ვაქცინაცია ნამდვილად მნიშვნელოვანია,'' - აღნიშნა თამარ გაბუნიამ.
ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილემ ასევე გაამახვილა ყურადღება იმ ჯგუფზე, რომელიც ანტივაქსერული განწყობიდან გამომდინარე, არასდროს არ აიცრება. ეს ჯგუფი სხვა ქვეყნებშიც რჩება:
,,15-20% სავარაუდოდ, არ აიცრება და ასეა სხვა ქვეყნებშიც. ეპიდემიოლოგიური მიზნებისთვის 80% არის ის ზღვარი, რაც ჩვენ ეპიდემიური დაცვის გარანტიას მოგვცემს,'' - დასძინა თამარ გაბუნიამ.