„კორონავირუსის მუტაციის უფრო მძიმე ვარიანტს ანაცვლებს ახალი, უფრო მსუბუქი ვარიანტი, ეს კარგია ამ თვალსაზრისით,“ - ივანე ჩხაიძე
იმუნიზაციის ტექნიკურ მრჩეველთა ეროვნული ჯგუფის ხელმძღვანელმა ივანე ჩხაიძემ ომიკრონის შტამის საქართველოში შემოსვლის შემთხვევაში მოვლენების შესაძლო განვითარების შესახებ ისაუბრა:
„თუ ომიკრონი გახდა დომინანტური, რისკი იმისა, რომ შემთხვევები კიდევ უფრო მაღალი იყოს, არის ძალიან რეალური. ეს არ ნიშნავს, რომ ჩვენ შესაბამისად მივიღებთ მძიმე შემთხვევების მატებას. რისკი იმისა, რომ ჯანდაცვის სექტორი ვერ გაუმკლავდეს პაციენტების მოზღვავებას, არის მინიმალური. არცერთი ქვეყანა არ აფიქსირებს, რომ ინფიცირების გარდა გამოიწვია ამან ჰოსპიტალიზაციის მატება.“
ივანე ჩხაიძის თქმით, ომიკრონი არსებულ მუტაციებს შორის ყველაზე უფრო გადამდებია“
​ომიკრონი დღემდე არსებულ მუტაციებს შორის ყველაზე სწრაფად გადამდები და იოლად გავრცელებადია. არცერთი დღეისათვის არსებული ვაქცინა არ გვიცავს ინფიცირებისგან. ეს შეფასება დადასტურდა სამხრეთ აფრიკული კვლევითაც. შეიძლება იყოს მეექვსე ტალღა, ოღონდ ეს იქნება იმ შემთხვევების ტალღა, რომლებიც სახლში გადაიტანენ, ამბულატორიულად გადაიტანენ, არ დასჭირდებათ ჰოსპიტალიზაცია, მაგრამ ინფიცირების მაჩვენებელი იქნება მაღალი.“
„მუტაციის უფრო მძიმე ვარიანტს ანაცვლებს ახალი, უფრო მსუბუქი ვარიანტი, ეს კარგია ამ თვალსაზრისით. თუ სამხრეთ აფრიკის გარდა ეს სხვა ქვეყნებმაც დაადასტურეს, შეგვიძლია ჩავთვალოთ, რომ ეს ძალიან კარგი მუტაციაა. მუტაცია გარკვეულ ეტაპზე თავის სიმძიმეს ამოწურავს და წავა მსუბუქი მუტაციის გზითაც,“ - აღნიშნულ საკითხზე ივანე ჩხაიძემ მედიაჰოლდინგ „კვირაში“ ისაუბრა.
წყარო:​ მედიაჰოლდინგი „კვირა“