„ვფიქრობ, საბავშვო ბაღებს რაღაც დროით მოუწევთ მოცდა, რათა უფრო უსაფრთხოდ გაიხსნას“
„ვფიქრობ, რაღაც დროით მოუწევთ მოცდა საბავშვო ბაგა-ბაღებს, რათა უფრო უსაფრთხოდ გაიხსნას, ვიდრე ახლა გავხსნათ და შემდეგ ისევ დასაკეტი გაგვიხდეს ყველაფერი. ამიტომ მიზანშეწონილია, საბავშვო ბაღები სკოლებში სწავლის დაწყებიდან გარკვეული პერიოდის შემდეგ გაიხსნას,“ - აღიშნულის შესახებ საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე თამარ გაბუნიამ განაცხადა.
„ვფიქრობ, რაღაც დროით მოუწევთ მოცდა საბავშვო ბაგა-ბაღებს, რათა უფრო უსაფრთხოდ გაიხსნას, ვიდრე ახლა გავხსნათ და შემდეგ ისევ დასაკეტი გაგვიხდეს ყველაფერი. ორკვირიანი ინტერვალი არის ეპიდემიოლოგიურად მნიშვნელოვანი კრიტიკული პერიოდი შეზღუდვების მოხსნებს შორის, რადგან ორი კვირა არის ის პერიოდი, რომელიც ავლენს, თუ რამე გაუარესება გამოიწვია კონკრეტული შეზღუდვის მოხსნამ. ამ შემთხვევაში, როდესაც სკოლებს გავხსნით 15 სექტემბერს, რაც სერიოზული გამოწვევაა და უნდა ვეცადოთ, რომ სკოლები დავალაგოთ და სკოლების ეპიდემია ვაკონტროლოთ, ამასთან ერთად კიდევ ერთი დამატებითი დიდი ჯგუფის გახსნა, როგორიც საბავშვო ბაღები იქნება, გარკვეულწილად იქნება სარისკო. ამიტომ აჯობებს ზომიერი და გარანტირებული გახსნის სტრატეგია გამოვიყენოთ. მესმის, რომ ეს გარკვეულ უხერხულობას იწვევს, მაგრამ ეს არის გადაწყვეტილება, რაც ეპიდემიოლოგიურ რეკომენდაციებს ემაყრება“, - დასძინა თამარ გაბუნიამ.
წყარო: ​1tv.ge
​ქალთა ფონდი „სოხუმი“ ახალ პროპექტს იწყებს!
ქალთა ფონდი „სოხუმი“ მორიგ ახალ პროექტს იწყებს კარგი მიზნებით, საინტერესო გეგმებით და აქტივობებით 10 სამიზნე მუნიციპალიტეტში.
პროექტი ხელს შეუწყობს ქალებისთვის ოჯახში ძალადობის შესახებ სხვადასხვა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას ​ვებგვერდით „ძალადობის მსხვერპლთა სერვისების ციფრული რესურსცენტრი“, რომელიც შარშან შექმნა ქალთა ფონდმა „სოხუმმა“.
ვებგვერდზე იგეგმება რუკის ინტეგრირება, რომელიც მოიცავს მონაცემებს ძალადობის შემთხვევების შესახებ, მხარდამჭერ სამსახურებზე ხელმისაწვდომობის დონეს და მათ ეფექტიანობას (საქართველოს რეგიონების მიხედვით).
მუნიციპალიტეტებში შეიქმნება ურთიერთდახმარების ჯგუფები. ისინი გაავრცელებენ ინფორმაციას ძალადობის აღმოფხვრის კუთხით არსებულ სერვისებზე და დაიწყებენ ქალთა პრობლემების ადვოკატირებას.
პროექტის მხარდამჭერია კანადის თანასწორობის ფონდი.