გაიხსნება თუ არა ბაღები 12 ოქტომბერს? - ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტოს ხელმძღვანელის პასუხი
თბილისის საბავშვო ბაგა-ბაღები ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ დამტკიცებული ახალი რეგულაციებით მუშაობისთვის მზადაა.
ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტოს ხელმძღვანელი, კახაბერ გვანცელაძე ახალი წესებით მუშაობის პრინციპს თბილისის N44 საჯარო ბაღში გაეცნო, სადაც სხვა ბაღების მსგავსად, ეზოში მინიშნებები და დეზობარიერები განთავსდა, მოეწყო დაყოვნებისა და საიზოლაციო სივრცეები, მომზადდა აღსაზრდელთა მიღება-გაშვების გრაფიკი და სხვა.
კახაბერ გვანცელაძემ საძინებელ ოთახებში საწოლების განაწილებაც შეამოწმა. ახალი რეგულაციით, ბავშვები საწოლებში უნდა განთავსდნენ იმგვარად, რომ არ მოხდეს მათი სახით კონტაქტი. ასევე, ბაღების სააგენტომ შეიძინა მეთოდური მასალები, რომლებიც თითოეული ბავშვისთვის განკუთვნილ ინდივიდუალურ ჩანთაშია მოთავსებული. ყველა სააღზრდელო ჯგუფში განისაზღვრა სივრცეები სხვადასხვა აქტივობისთვის, რათა ბავშვთა მცირე ჯგუფების დისტანცირება მოხდეს.
„რეგულაციების დამტკიცებისთანავე, მათი აღსრულებისთვის საჭირო ღონისძიებების გატარება დავიწყეთ, რაც მოითხოვდა, როგორც გარკვეული ინვენტარის შესყიდვას, ასევე, პერსონალის გადამზადებას. საკმაოდ მოკლე დროში აღვჭურვეთ და მოვაწყეთ ბაღები დადგენილი რეკომენდაციების შესაბამისად, რის შემდეგაც, თითოეული დაწესებულება ჯანდაცვის სამინისტროს შრომითმა ინსპექციამ დეტალურად შეამოწმა. შეიძლება ითქვას, რომ თბილისის საჯარო ბაღები აღსაზრდელების მისაღებად მზადაა“, - განაცხადა კახაბერ გვანცელაძემ.
თბილისის საბავშვო ბაღებში სააღმზრდელო წლის დაწყება 12 ოქტომბერს იგეგმება. ქალაქის 183 ბაგა-ბაღში 61 000-მდე აღსაზრდელია რეგისტრირებული.
Momsedu.ge-მ თქვენთვის, ქალებისთვის შექმნა ახალი სივრცე, სადაც ყველაზე მცოდნე დედები იყრიან თავს. ჯგუფის დასახელებაც სწორედ ასეა - „მცოდნე დედების ჯგუფი“, რომლის საშუალებით დედები ერთმანეთს საკუთარ გამოცდილებას გაუზიარებენ. (ჯგუფში გასაწევრიანებლად ნახეთ ბმული - „მცოდნე დედების ჯ​გუფი“)
საქართველოში ყირიმ-კონგოს ჰემორაგიული ცხელების შემთხვევები დაფიქსირდა - სურსათის ეროვნული სააგენტოს გაფრთხილება
სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსის მოადგილემ ვასილ ბასილაძემ ყირიმ-კონგოს ცხელებისთვის დამახასიათებელი სიმპტომებისა და მისი პრევენციის გზებზე ისაუბრა:
„ყირიმ-კონგოს ჰემორაგიული ცხელება არის ვირუსული დაავადება, რომელიც საკმაოდ საშიშია. ამ დაავადების მატარებელი პირუტყვიც არის. ცხოველებში ის უსიმპტომოდ მიმდინარეობს, თუმცა ადამიანებში დაგვიანებულმა მკურნალობამ, შესაძლოა ლეტალური შედეგიც მოიტანოს. სურსათის ეროვნული სააგენტო მუშაობს ცნობიერების ამაღლების კამპანიებზე და ატარებს კონკრეტულ აქტივობებს. დღეს აქტიურ კერად სამცხე-ჯავახეთია მიჩნეული. სააგენტოს ვეტერინარების მიერ 5000-მდე ცხოველია დამუშავებული. ეს ღონისძიებები გრძელდება. ცხოველის დამუშვება ერთჯერადად არ არის საკმარისი. ცხოველებს როდესაც დავამუშავებთ და დავინახავთ, რომ ცხოველს ჰყავს ეს ტკიპა, რომელიც ამ დაავადების გადამტანი და მატარებელია, მნიშვნელოვანია ხელზე გვქონდეს ხელთათმანი, რომ თავი დავიცვათ კბენისგან.
ცხოველის საკვების, თივის დამზადებისას, მინდვრად მუშაობისას აუცილებელია კარგად დახურული ტანსაცმელი გვეცვას. ეს ტკიპა ბინადრობს მინდორში და შესაძლებელია დაკბენა ზუსტად მინდვრის პირობებში მოხდეს. დაკბენის შემდეგ მნიშვნელოვანია, რომ დროულად მივმართოთ ექიმს. რაც შეეხება სიმპტომებს, მაღალი ტემპერატურით გამოირჩევა. დროული მკურნალობით ამ დაავადების მართვა შესაძლებელია. როდესაც ადამიანი თავს განსხვავებულად, უჩვეულოდ და შეუძლოდ გრძნობს, მნიშვნელოვანია, რომ ექიმს დროულად მივმართოთ. განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც უშუალო კონტაქტი გვაქვს ცხოველებთან,“- მოცემულ საკითხზე ვასილ ბასილაძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „ახალი დღე“ ისაუბრა.
წყარო: ​„ახალი დღე“