მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით გამოძიება სსკ-ის 19-112-ე მუხლით მიმდინარეობს, რაც დედის მიერ ახალშობილის განზრახ მკვლელობის მცდელობას გულისხმობს,“ - აღნიშნულია შსს-ს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
„დედამ ხშირად ჩაიწვინოს ბავშვი... საჭიროა მაქსიმალურად ხშირი შეხება ბავშვთან,“- პედიატრ ყარამან ფაღავას რეკომენდაციები
პედიატრმა ყარამან ფაღავამ ბავშვის განვითარების ხელშეწყობის მარტივი წესების შესახებ ისაუბრა და მშობლებს საინტერესო რეკომენდაციები მისცა:
„განვითარების ხელშეწყობა საჭიროა ახალშობილობის პირველივე დღიდანვე. რაღაც დიდი საგანი ვაჩვენოთ, დავუდოთ ბავშვს. ბავშვი უყურებს, უყურებს. შემდეგ თუ დავატრიალებთ ამ საგანს, ის აკვირდება. საჭიროა მაქსიმალურად ხშირი შეხება ბავშვთან. დედამ ხშირად ჩაიწვინოს ბავშვი, ეს კონტაქტი განსაკუთრებულია. მით უმეტეს, თუ ბუნებრივი კვება აქვს ბავშვს, ეს სტიმულაციასაც ახდენს.
დედა ბავშვს უნდა ელაპარაკოს. სულ უნდა ელაპარაკოს: „აი, ახლა ჩვენს ვაჟკაცს მივცემთ საჭმელს.“ ლაპარაკის გარდა საჭიროა მუსიკაც. მე ხშირად ვამბობ, რომ „ლილეო,“ „მრავალჟამიერი“ და „კრიმანჭული“ ქართული გენიის გამოხატულებაა, მაგრამ პატარა ბავშვს სჯობს უფრო მეგრულ-იმერული ნანა მოვასმენინოთ. ყველაფერი საჭიროა. იგივე მელოდიებშიც ყველაფერს თავისი დრო უნდა. ყველა გრძნობათა ორგანო ასეა.
მინდა, მშობლებმა იცოდნენ, რომ აუცილებლად, როდესაც ბავშვს ვახვევთ, ფეხები მაქსიმალურად დაშორებული იყოს. ხელში როდესაც ვიკავებთ ბავშვს, გვეკავოს თეძოზე და ფეხები გაშლილად ჰქონდეს. რომ იყოს პატარა დისპლაზია, საუკეთესო მკურნალობა ეს არის,“- მოცემულ საკითხზე ყარამან ფაღავამ ტელეკომპანია GDS-ის გადაცემაში „შუადღე GDS”ისაუბრა.
წყარო: ​„შუადღე GDS”