ოზურგეთში თხილის ბაღში მიტოვებული ახალშობილი იპოვეს
ოზურგეთში ახალშობილი თხილის ბაღში მიტოვებული იპოვეს, - ინფორმაციას შინაგან საქმეთა სამინისტრო ​ავრცელებს.
უწყების ცნობით, 16 აგვისტოს, გამთენიისას, ოზურგეთის საავადმყოფოდან შევიდა შეტყობინება, რომ სამედიცინო დაწესებულებაში მიიყვანეს მშობიარობის შემდგომი გართულებებით ახალგაზრდა ქალი, რომელსაც ჩვილი თან არ ჰყავდა.
„ოზურგეთის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა ოპერატიულად დაადგინეს ახალგაზრდა ქალის საცხოვრებელი ადგილი და დაუყოვნებლივ გავიდნენ აღნიშნულ მისამართზე. ადგილზე მისულმა სამართალდამცველებმა კი, ჩვილი თხილის ბაღში მიტოვებული იპოვეს.
ახალშობილი სიცოცხლისთვის სახიფათო მდგომარეობაში იმყოფებოდა. პოლიციელებმა დაუყოვნებლივ სასწრაფო დახმარების ბრიგადა გამოიძახეს. ვიდრე მედიკოსები მივიდოდნენ, სამართალდამცველებმა პატარას თავად აღმოუჩინეს პირველადი დახმარება. სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადის მოსვლამდე, პოლიციის ვიცე-პოლკოვნიკმა არსენ ახალკაცმა კრიტიკულ მდგომარეობაში მყოფი ჩვილი ჩაიხუტა და საკუთარი სხეულის ტემპერატურით უნარჩუნებდა სიცოცხლეს.
სასწრაფო დახმარების ბრიგადის თანამშრომლებმა ჩვილი საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ამჟამად მის სიცოცხლეს საფრთხე აღარ ემუქრება.
მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით გამოძიება სსკ-ის 19-112-ე მუხლით მიმდინარეობს, რაც დედის მიერ ახალშობილის განზრახ მკვლელობის მცდელობას გულისხმობს,“ - აღნიშნულია შსს-ს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
„დედამ ხშირად ჩაიწვინოს ბავშვი... საჭიროა მაქსიმალურად ხშირი შეხება ბავშვთან,“- პედიატრ ყარამან ფაღავას რეკომენდაციები
პედიატრმა ყარამან ფაღავამ ბავშვის განვითარების ხელშეწყობის მარტივი წესების შესახებ ისაუბრა და მშობლებს საინტერესო რეკომენდაციები მისცა:
„განვითარების ხელშეწყობა საჭიროა ახალშობილობის პირველივე დღიდანვე. რაღაც დიდი საგანი ვაჩვენოთ, დავუდოთ ბავშვს. ბავშვი უყურებს, უყურებს. შემდეგ თუ დავატრიალებთ ამ საგანს, ის აკვირდება. საჭიროა მაქსიმალურად ხშირი შეხება ბავშვთან. დედამ ხშირად ჩაიწვინოს ბავშვი, ეს კონტაქტი განსაკუთრებულია. მით უმეტეს, თუ ბუნებრივი კვება აქვს ბავშვს, ეს სტიმულაციასაც ახდენს.
დედა ბავშვს უნდა ელაპარაკოს. სულ უნდა ელაპარაკოს: „აი, ახლა ჩვენს ვაჟკაცს მივცემთ საჭმელს.“ ლაპარაკის გარდა საჭიროა მუსიკაც. მე ხშირად ვამბობ, რომ „ლილეო,“ „მრავალჟამიერი“ და „კრიმანჭული“ ქართული გენიის გამოხატულებაა, მაგრამ პატარა ბავშვს სჯობს უფრო მეგრულ-იმერული ნანა მოვასმენინოთ. ყველაფერი საჭიროა. იგივე მელოდიებშიც ყველაფერს თავისი დრო უნდა. ყველა გრძნობათა ორგანო ასეა.
მინდა, მშობლებმა იცოდნენ, რომ აუცილებლად, როდესაც ბავშვს ვახვევთ, ფეხები მაქსიმალურად დაშორებული იყოს. ხელში როდესაც ვიკავებთ ბავშვს, გვეკავოს თეძოზე და ფეხები გაშლილად ჰქონდეს. რომ იყოს პატარა დისპლაზია, საუკეთესო მკურნალობა ეს არის,“- მოცემულ საკითხზე ყარამან ფაღავამ ტელეკომპანია GDS-ის გადაცემაში „შუადღე GDS”ისაუბრა.
წყარო: ​„შუადღე GDS”