სოციალურ ქსელში ბათუმის ტრაგედიის დროს გარდაცვლილი 12 წლის დათა შომახიას ნამუშევრები ვრცელდება
სოციალურ ქსელში ბათუმის ტრაგედიის დროს გარდაცვლილი 12 წლის  დათა შომახიას ნამუშევრები ვრცელდება
საქართველოს ახალგაზრდულმა აკადემიამ სოციალურ ქსელში ბათუმის ტრაგედიის დროს გარდაცვლილი 12 წლის დათა შომახიას ნამუშევრები გამოაქვეყნა. პოსტს უცვლელად გთავაზობთ:
„დღეს უჩვეულო გამოფენა გვაქვს.
გვინდა გაგაცნოთ 12 წლის ბათუმელი დათა შომახია: ნიჭიერი მხატვარი, საინტერესო ბიოგრაფიით. ბიჭი ,რომელიც ყველა ჩვენთაგანის ტკივილი გახდა.
იგი ერთ-ერთია, ვინც 26 მაისის ქუჩაზე ცხოვრობდა. დედასთან ერთად სახლში იმყოფებოდა და ესწრებოდა ონლაინ გაკვეთილებს ამ ავბედით დღეს.
საქართველოს ახალგაზრდული აკადემია უსამძიმრებს დათას ოჯახს, მეგობრებს, კლასელებს. სიტყვებით ვერ გამოიხატება ის მწუხარება, რასაც მომხდარის გამო განიცდის მთელი საქართველო.
დათა მრავალმხრივ ნიჭიერი იყო. აქტიურად მონაწილეობდა გამოფენებში. დაკავებული იყო ცურვით და სწავლობდა გიტარაზე დაკვრას. აღებული აქვს უამრავი ჯილდო და სერტიფიკატი.
დათა იყო ღიმილიანი, ნიჭიერი, კეთილი და იუმორით გამორჩეული ბიჭი.“
დათა შომახიას ნამუშევრები:
„არ დაიზაროთ შვილებთან ურთიერთობა....“
„არ დაიზაროთ შვილებთან ურთიერთობა, როგორი დაღლილებიც არ უნდა იყოთ! ბევრი ესაუბრეთ, იკითხეთ, ასწავლეთ დებატის კულტურა, მიეცით საკუთარი აზრის გამოთქმის უფლება და გაანალიზეთ მასთან ერთად! იკითხეთ მისი პროტესტის და გაბრაზების მიზეზი მშვიდად! მოუყევით დადებითი ეპიზოდები თქვენი ცხოვრებიდან, ასწავლეთ ადამიანობა დადებითი მხარეებით, კაცთმოყვარეობა,  კომპრომისი! ხშირად ესაუბრეთ ცხოვრების ჯანსაღ წესზე, ფიზიკური აქტივობის დადებით მხარეზე, ასწავლეთ მადლობის გადახდა და ბოდიშის მოხდა, უფროსებთან ურთიერთობის კულტურა, არ დასცინოთ არავის მათი თანდასწრებით, არ მოატყუოთ, რასაც შეპირდებით შეუსრულეთ! ნუ აღიქვამთ ცელქ ბავშვს პათოლოგიურად და ნუ ტვირთავთ შენიშვნებით, ნუ გიკვირთ, ჰკითხეთ თქვენს მშობლებს როგორები იყავით ბავშვობაში, თქვენი ბავშვი რა თქმა უნდა თქვენ დაგემსგავსსებათ! დღეს სკოლებში სასწავლო პროცესი ძალიან დამღლელია, ამიტომ ახალ დაბრუნებულებს ნუ დააძალებთ კვლავ წიგნებს მიუჯდნენ, დაუტოვეთ ბავშვობის უფლება!!! განსაკუთრებით 12 წლამდე შეეცადოთ, რომ ბავშვმა ტვინი შეივსოს პოზიტიური ფაილებით, რადგან ამ პერიოდამდე მშობელი ოქროს სტანდარტია მისთვის, 12 წლის შემდგ ღირებულებების გადაფასება იწყება, უფრო მეტს ფიქრობენ და თქვენი ქცევის და ყოფის კრიტიკასაც იწყებენ!!! ერთს გთხოვთ, ყველაფერი აკეთეთ ძალადობის გარეშე და გახსოვდეთ, რომ შვილი, რომელიც თქვენი მეშვეობით მოევლინა სამყაროს თქვენს საკუთრებას არ წარმოადგენს!!! ყველა ბავშვი დაბადებისთანავე პიროვნებაა!!! პატარა ადამიანი!!! მე მიყვარს ეს ადამიანები, მინდა, რომ ჯანმრთელები, ბედნიერები იყვნენ, მიიღონ სასურველი, მაღალი დონის განათლება, იცხოვრონ მოწესრიგებულ, დალაგებულ, უსაფრთხო ქვეყანაში, სადაც ყოველ ნაბიჯზე დაცული იქნება მათი უფლებები!!! იყვნენ კანონმორჩილნი!!! სუფთა ეკოლოგია, საკვები კიდევ უფრო ხელს შეუწყობს მათი ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესებას!!! ამ ყველაფერზე ზრუნვა დაბადებისთანავე იწყება და ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისთვის, ერთად და ცალ-ცალკეც, რომ საღი, გონიერი, ჯანსაღი ფსიქიკის საზოგადოება მივიღოთ!!! მე მხოლოდ ახალგაზრდების, მათი ჯანსაღი მენტალობის იმედი მაქვს და ვეცადოთ, არ მოვსპოთ და არ გავანადგუროთ ჩვენი მზაკვრული გეგმებით! ეს ჩემი მეგობრული რჩევებია, განა მე არ მაქვს შეცდომები დაშვებული როცა ახალგაზრდა მშობელი ვიყავი??? მაქსიმალურად შეეცადეთ გაუფრთხილდეთ პატარა ადამიანებს,“ - პედიატრი ინგა მამუჩიშვილი.