რომელი მავნე ჩვევაა ბავშვის ჯანმრთელობისთვის სახიფათო? - ფსიქოლოგი ზაზა ვარდიაშვილი
ფსიქოლოგმა ზაზა ვარდიაშვილმა გავრცელებული მავნე ჩვევებისა და მათი გამომწვევი მიზეზების შესახებ ისაუბრა:
„არსებობს ფრჩხილების კვნეტის მავნე ჩვევა, ტრიქოტილომანია - თმებით მანიპულირება, ტრიქოტილოფაგია - როდესაც ადამიანები იძრობენ და ჭამენ თმებს. არცერთი ეს მდგომარეობა ნეგატიურად არ ითვლება და ჯანმრთელობისთვის საშიში არ არის, გარდა ერთისა, ეს არის ტრიქოტილოფაგია, ანუ თმების ჭამა. თითის წოვის მავნე ჩვევა ძალიან მცირე ასაკში აღინიშნება. ბავშვებს ახასიათებთ, როგორც ხელის თითის, ასევე ფეხის თითის წოვის მომენტებიც. სწორედ ამას უკავშირდება ერთ-ერთი თეორია, რომ თითის წოვა და სხვადასხვა საგნების ღეჭვა არის იმ პერიოდიდან გამომდინარე, როდესაც ძუძუს წოვდა ბავშვი. ძუძუს წოვის დროს მარტო რძეს არ აქვს მნიშვნელობა. ამ დროს ბავშვის ორგანიზმის სეროტონინით გაჯერება ხდება. სეროტონინი არის ბედნიერების, სიმშვიდის, ნივთიერება.
ბოლო პერიოდში ჩნდება და ჩნდება ახალი დამოკიდებულებები. ძალიან ბევრი ადამიანი დღეს ემოციურ სიტუაციაში, გაცნობის ან მსგავს ვითარებაში, აქტიურად სარგებლობს ტელეფონით, რაც ასევე დამოკიდებულებაა. თამბაქოს მოწევაც ადამიანების აზრით, სტრესის განმუხტვის სურვილს უკავშირდება.
როდესაც ბავშვი იმყოფება საინტერესო და მის მიმართ კეთილგანწყობილ გარემოში, არ უწევს რაღაც უინტერესოს კეთება, დაკავებულია მუდმივად მისთვის საინტერესო გართობებით, როგორც წესი, ასეთი ჩვევებიდან გამოსვლა საკმაოდ ადვილად ხდება. მშვიდი, ბავშვზე ორიენტირებული გარემო, ბევრი გასართობი და საქმიანობა ბავშვისთვის და ეს პრობლემები არ გვექნება ისე აქტიურად შემდგომში,“- მოცემულ საკითხზე ზაზა ვარდიაშვილმა ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „უიქენდი“ ისაუბრა.
წყარო: ​„უიქენდი“
ზაფხულში ბავშვის სრულფასოვნად დასვენების 4 მთავარი პრინციპი - ევგენი კომაროვსკის რეკომენდაციები მშობლებს
​ზაფხულში სრულფასოვანი დასვენებისთვის გარკვეული რეკომენდაციების დაცვაა საჭირო. ცნობილმა პედიატრმა ევგენი კომაროვსკიმ სოციალურ ქსელში ბავშვის იდეალური დასვენებისთვის აუცილებელი პრინციპების ნუსხა გამოაქვეყნა, რომელსაც ჩვენს სტატიაში უცვლელად შემოგთავაზებთ.
• პრინციპი I. მიეცით ბავშვის ტვინს დასვენების საშუალება
სრულფასოვანი დასვენებისთვის სწავლა უნდა შეწყვიტოთ და გარემო გამოიცვალოთ. როდესაც სწავლის შეწყვეტაზე ვსაუბრობთ, ვგულისხმობთ, რომ ბავშვის მეხსიერება არ უნდა დავტვირთოთ კაცობრიობის მიღწევების შესახებ ახალი ცოდნით. ზაფხულში სწავლა სხვა ფორმით უნდა გაგრძელდეს. ბავშვის განვითარებისა და შემეცნებისთვის ის მეთოდები გამოიყენეთ, რომლებისთვისაც წლის განმავლობაში დრო არასდროს გრჩებოდათ, მაგალითად, ესაუბრეთ ბავშვს ყვავილებზე, ასწავლეთ მათი დასახელება, აჩვენეთ, როგორ უნდა დაანთოთ კოცონი, როდესაც წვიმს და ა.შ.
• პრინციპი II. ბავშვმა მაქსიმალურად ბევრი უნდა იმოძრაოს
ზაფხულში ბავშვმა ბევრი უნდა ისეირნოს, ირბინოს, იხტუნოს და იცურაოს. ძალიან სასარგებლოა როგორც ფეხით, ასევე ველოსიპედით სეირნობაც.
• პრინციპი III. ბავშვი გამოკვებეთ მისი მადის გათვალისწინებით
​თუ ბავშვს საკვების მიღების სურვილი აქვს, მაშინ მას საკვები შესთავაზეთ, ხოლო თუ ის უარზეა, ნუ დააძალებთ, რომ მიირთვას. ვფიქრობ, ეს საუკეთესო საშუალებაა მისი მადის დასაკმაყოფილებლად.
• პრინციპი IV. ბავშვი აუცილებლად გაიყვანეთ სუფთა ჰაერზე
ნებისმიერი შესაძლებლობა გამოიყენეთ, რომ ​ბავშვი მოაშოროთ ქალაქს, ავტომანქანებს, ქარხნებს, ხალხის მასებსა და ხმაურს.