„შენთან საუბარს აზრი არ აქვს! გაიზრდები და ნახავ!“ - რომელი ფრაზები არ უნდა ვუთხრათ შვილს?
„შენთან საუბარს აზრი არ აქვს! გაიზრდები და ნახავ!“ - რომელი ფრაზები არ უნდა ვუთხრათ შვილს? - თემაზე ფსიქოლოგმა მარინა კაჭარავამ ისაუბრა.
მისი თქმით, ძალიან ხშირად ბავშვებს ნეგატიურად ვაპროგრამებთ:
„ძალიან ხშირად ბავშვებს ნეგატიურად ვაპროგრამებთ - „შენგან არაფერი გამოვა“, „შენთან საუბარს აზრი არ აქვს“, „გაიზრდები და ნახავ“, -  მუდმივი ბრალდებებია ბავშვის მიმართ. სიტყვას, ლინგვისტურ ველს ძალიან დიდი ძალა აქვს. ზოგჯერ უფრო მნიშვნელოვანია, როგორ ვეუბნებით, ვიდრე რას ვეუბნებით, რადგან შეიძლება ისეთი შეურაცხყოფა მიაყენო ადამიანს და ისე დაანგრიო, რომ მას ძალიან გაუჭირდეს შემდგომში რეაბილიტაცია. შეიძლება ბავშვობაში მიყენებულ შეურაცხყოფაზე, თუნდაც ყვირილზე, ზრდასრულ ასაკში ჰქონდეს ისეთი სომატური რეაქციები, რომ ვერც აკავშირებდეს, საიდან მოდის ეს,“ - აღნიშნა მარინა კაჭარავამ.
წყარო: ,,დილა მშვიდობისა საქართველო''
„ჩავუდოთ ბავშვს ნაყინიანი კოვზი პირში და ათამდე დავთვალოთ,“- ევგენი კომაროვსკი ნაყინის მეშვეობით იმუნიტეტის გაძლიერების საინტერესო მეთოდის შესახებ
ცნობილმა პედიატრმა ევგენი კომაროვსკიმ ნაყინის დახმარებით ადგილობრივი იმუნიტეტის გაძლიერების საინტერესო მეთოდზე ისაუბრა:
„ნაყინი რეგულარულად უნდა მიირთვათ. პირის ღრუს ადგილობრივი იმუნიტეტის გასაძლიერებლად ძალიან სასარგებლოა ნუშურა ჯირკვლებზე სიცივის რეგულარული ზემოქმედება. ნაყინი არა თვეში ერთხელ, არამედ რეგულარულად უნდა მიიღოთ. მეთოდოლოგია შემდეგია: წავიდეთ, შევიძინოთ ერთი კილოგრამი თეთრი ნაყინი და დავიწყოთ მკურნალობა. ჩავუდოთ ბავშვს ნაყინიანი კოვზი პირში და ათამდე დავთვალოთ. ამის შემდეგ ბავშვს შეუძლია ნაყინი გადაყლაპოს. დღეში სამჯერ ერთი ჩაის კოვზი ნაყინი საკმარისია.“
პედიატრმა მშობლებს მოუწოდა ნაყინის დაბალი ტემპერატურის არ შეეშინდეთ. მეორე დღეს მშობლებს შეუძლიათ ბავშვს უკვე ორი კოვზი ნაყინი შესთავაზონ დღეში ერთხელ.
ევგენი კომაროვსკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აქტიური და მოძრავი ბავშვისთვის ნაყინის კალორიების წყაროდ გამოყენება ნებადართულია. იმ შემთხვევაში, თუ ბავშვი სახლში ზის, დღის უმეტეს ნაწილს უძრავ მდგომარეობაში ატარებს და ჭარბი წონა აწუხებს, მასთან მსგავსი ტიპის ტკბილეულის გამოყენება რეკომენდებული არ არის.