6 მიზეზი, რის გამოც მოსიყვარულე მამები გონიერ შვილებს ზრდიან
მამებს, განსაკუთრებით კი მოსიყვარულე მამებს, შვილების ბედნიერების ხარისხზე უდიდესი გავლენის მოხდენა შეუძლიათ. მამასთან ერთად ცელქობა, ხმამაღლა სიცილი და თამაში ბავშვს არამხოლოდ ბედნიერებას ანიჭებს, არამედ მას გონიერ ადამიანადაც აყალიბებს.
• მზრუნველი მამების შვილებს მაღალი IQ აქვთ
კონკორდიის უნივერსიტეტში ჩატარებული კვლევის თანახმად მამები ბავშვის კოგნიტურ და ქცევით განვითარებაზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენენ. კვლევაში მონაწილე ​ბავშვებს, რომლებსაც მზრუნველი და თბილი მამაები ჰყავდათ მაღალი ინტელექტის კოეფიციენტი ჰქონდათ. ამასთან მოსიყვარულე მამების ქალიშვილებს ფსიქოლოგიური და ქცევითი პრობლემები ნაკლებად აღენიშნებოდათ.
• მოსიყვარულე მამების ქალიშვილები ჭკვიანები და აზარტულები არიან
მამები ქალიშვილების პროფესიულ არჩევანზეც დიდ გავლენას ახდენენ. მოსიყვარულე მამა ქალიშვილს სტიმულს აძლევს, რომ მან მაღალანაზღაურებად სამსახურში დაიწყოს მუშაობა. კვლევებით დგინდება, რომ გოგონები, რომლებსაც მზრუნველი მამები ჰყავთ, თამამად ირჩევენ იმ პროფესიებს, რომლებშიც მამაკაცები დომინირებენ. პროფესიონალი ათლეტი ქალები ხშირად გამოხატავენ მადლიერებას მამებისადმი, რომლებიც მათ მხარდაჭერას უცხადებდნენ და სტიმულს აძლევდნენ.
• მზრუნველი მამების ვაჟები კრიმინალებისგან დისტანცირებულები არიან
მამები ვაჟიშვილების იდენტობის ჩამოყალიბებაში უდიდეს როლს ასრულებენ. კვლევებით დგინდება, რომ ​უმამოდ გაზრდილ ბიჭებს კრიმინალებად ჩამოყალიბების 3-ჯერ მეტი რისკი აქვთ.
• მოსიყვარულე მამების შვილებს არაჯანსაღი მიჯაჭვულობის პრობლემა ნაკლებად აწუხებთ
ნარკოდამოკიდებული ადამიანების დიდი ნაწილი უმამო ოჯახში იზრდება, რაც კვლევებითაც დასტურდება. მზრუნველი მამები შვილებს არაჯანსაღი დამოკიდებულებების პრობლემებისგან იცავენ.
• მზრუნველი მამების შვილებს მაღალი ემოციური ინტელექტი აქვთ
​მამასთან ერთად ცელქობა ბავშვისთვის უდიდესი სარგებლის მომტანია. სიცილი, ჟრიამული და ხმაური ბავშვს ემოციური ინტელექტის განვითარებაში ეხმარება. მამასთან ერთად მხიარულება და გართობა, რომელსაც რეგულარული ხასიათი აქვს, ბავშვს ემოციების რეგულაციასა და კონტროლში ეხმარება.
• მოსიყვარულე მამების შვილებს მაღალი თვითშეფასება აქვთ
თავდაჯერებული მამები, რომლებიც შვილებზე ზრუნავენ, მათ კეთილდღეობაზე დადებითად ზემოქმედებენ. ბავშვები, რომლებსაც მამებთან თბილი დამოკიდებულება აქვთ, თავდაჯერებულ ადამიანებად ყალიბდებიან. მოსიყვარულე და მზრუნველი მამა კეთილი მეგობრის როლს ასრულებს, რომელიც შვილებს სწორ მიმართულებას უჩვენებს და მათ დასახმარებლად ყოველთვის მზად არის.