„როგორც ჩანს, უჭირთ კაცებს ქალი დაარწმუნონ, რომ ლამაზია, თორემ ასეთი რიცხვი სასოწარკვეთილი ქალების, წესით, არ უნდა იყოს,“ - ნათია ფანჯიკიძე
​ფსიქოლოგმა ნათია ფანჯიკიძემ ქართველ ქალებში ნაადრევი ასაკობრივი კრიზისის არსებობის პრობლემაზე ისაუბრა. მისი თქმით, საქართველოში ბევრი სასოწარკვეთილი ქალია:
„ასაკობრივი კრიზისი ქართველ ქალებს ცოტა უფრო ადრე უდგებათ ხოლმე და კაცებსაც. სტრესში უფრო მალე ვარდებიან, მეტად ეშინიათ თავიანთი ნაოჭის თუ ფორმის შეცვლის. ეს ძალიან ცუდია. როგორც ჩანს, უჭირთ კაცებს ქალი დაარწმუნონ, რომ ლამაზია, თორემ ასეთი რიცხვი სასოწარკვეთილი ქალების, წესით, არ უნდა იყოს. ისიც არ არის ჯანსაღი, როდესაც ძალიან გადარეული ხარ ჯანსაღ ცხოვრებაზე. შეიძლება რაც ძალიან დიდ სიამოვნებას განიჭებს, არ იყოს დიეტოლოგიის თვალსაზრისით ჯანსაღი, მაგრამ მთელი ცხოვრება ბროკოლის წიწკვნაში არ უნდა გაატარო და ხანდახან გადააყოლო ზედმეტი ულუფა ტორტი.“
ნათია ფანჯიკიძემ აღნიშნა, რომ ძილს ყველა ადამიანისთვის უდიდესი მნიშვნელობა აქვს:
„ძილს 100%-იანი მნიშვნელობა აქვს ყველასთვის. ძილი არის ნეირონების მთავარი აღმდგენი. ღამის სამუშაოები უნდა იყოს განსაკუთრებით ანაზღაურებული, იმიტომ, რომ ადამიანი ​სწირავს სამსახურს თავის ჯანმრთელობას. ძილი ნამდვილად ის არის, რაც უნდა ვეცადოთ, რომ იყოს წესრიგში.“
„ყველა ადამიანს აქვს ენერგიის თავისი ბალანსი. თუ ადამიანს ჭარბი ენერგია აქვს, ვერ რეალიზდება და ვერ ხარჯავს, ის აუცილებლად რაიმეთი გახდება ავად, სულ იქნება აგრესიული. როდესაც ადამიანს დაბალი ენერგია აქვს, არ არის ძალიან ენერგიული და უწევს გადახარაჯოს მუდმივად რეზერვში შენახული ენერგია, ​ეს გრძელ ვადაში იწვევს გამოფიტვას და გადადის ავადმყოფობაში. არ დავხარჯოთ ფუჭი ენერგია ფორიაქში, არ დავხარჯოთ ფუჭი ენერგია ნერვიულობაში, შიშში, იმიტომ, რომ არცერთი ეს გრძნობა დიდად არ ჭრის პრობლემას, პირიქით, გვაკარგვინებს ენერგიას და აღარ გვრჩება მთავარი საქმისთვის,“ - აღნიშნულ საკითხზე ნათია ფანჯიკიძემ „ნანუკა ჟორჟოლიანის შოუში“ ისაუბრა.
წყარო: ​„ნანუკა ჟორჟოლიანის შოუ“