„არ გამოიყენოთ სხვისი თვალის ფანქარი, ტუში, ფუნჯები, ამას ნამდვილად აქვს მნიშვნელობა,“- ოფთალმოლოგი თამარ ჩიტაძე
ოფთალმოლოგმა თამარ ჩიტაძემ თვალის სილამაზესა და ჯანმრთელობას შორის არსებული მჭიდრო ურთიერთკავშირის შესახებ ისაუბრა:
„თვალის სილამაზე მჭიდრო კავშირშია ჯანმრთელ თვალთან. თვალი, რომელიც გამოიყურება ესთეტიურად ლამაზად, ჯანმრთელია. ჯანმრთელი თვალის ზედაპირი უკვე ლამაზი გამომეტყველების წინაპირობაა. თვალის ზედაპირის დაავადებებში ბევრი პათოლოგია ერთიანდება. დღეს ვისაუბროთ ქუთუთუოების ჯანმრთელობაზე. შესაძლოა, გსმენიათ პარაზიტების შესახებ წამწამების ძირებზე რომ ბინადრობს. ეს გადამდები დაავადებაა. ამ დროს აქტიურად მრავლდებიან პარაზიტები. მათ ძალიან კარგი პირობები აქვთ წამწამების ძირებზე, მშვენივრად იკვებებიან.“
„არ გამოიყენოთ სხვისი თვალის ფანქარი, ტუში, ფუნჯები. ამას ნამდვილად აქვს მნიშვნელობა. პარაზიტები იწვევენ ძალიან არასასიამოვნო ჩივილებს. ქავილს, გამონადენს, სიწითლეს, შეშუპებას. ამას სჭირდება სპეციალიზებული მოვლის მეთოდები, რომელსაც ექიმი სახლში უნიშნავს პაციენტს. რთულია ამის მკურნალობა. ვერ ვნიშნავთ აგრესიულ მკურნალობას, რომელიც პარაზიტებს გაანადგურებს, იმიტომ, რომ ეს ეხება ლორწოვან გარსსაც და შეიძლება მნიშვნელოვნად დააზიანოს. კლინიკის პირობებში მკურნალობა გაცილებით მარტივი და იოლია. არსებობს აპარატული მკურნალობა, რომელიც ახალი მეთოდია და ძალიან კარგ შედეგებს გვაძლევს. ის პირდაპირ ანადგურებს ამ პარაზიტებს. მნიშვნელოვანია ასევე ქუთოთოების ჰიგიენა. ზოგჯერ გვჭირდება ქუთუთოების დამატებითი წმენდა აპარატული მეთოდით. როგორც კბილების ჰიგიენური წმენდა სტომატოლოგთან, ასეთივე ტიპის მანიპულაციაა, როდესაც ხდება წამწამებიდან ნადების მოშორება აპარატულად. ეს საქართველოში ახალი მეთოდია და ვიზუალურად იძლევა ეფექტს. ბევრად უფრო მოწესრიგებულად გამოიყურება ქუთუთოები. ხსნის თვალზე სიწითლეს, აღარ არის აქერცლილი და ნადები ქუთუთოებზე,“- აღნიშნულ საკითხზე თამარ ჩიტაძემ საპატრიარქოს ტელევიზიის გადაცემაში „განთიადი“ ისაუბრა.