„ქოქოსის შაქარი არის ყველაზე ჯანსაღი ბუნებრივი დამატკბობელი, რომელიც გვაქვს,“- ენდოკრინოლოგი ლაშა უჩავა
ენდოკრინოლოგმა ლაშა უჩავამ შაქრის სხვადასხვა ტიპებსა და მათ დადებით თუ უარყოფით მხარეებზე ისაუბრა:
„ბევრი ტიპის შაქარი გვაქვს ბაზარზე მოწოდებული. რაც შეეხება ყავისფერ შაქარს, ეს უფრო მარკეტინგული ხრიკია, ვიდრე სასარგებლო. ფსიქოლოგიურიად ასეა ზოგადად, რომ რაც უფრო ძვირია პროდუქტი, მით უფრო კარგი გვგონია ხოლმე. როდესაც ძვირია პროდუქტი, უფრო ნაკლებსაც ვიყენებთ, ვცდილობთ ცოტა დავხარჯოთ. ცნობა უნდა ვიცოდეთ, ნამდვილად არის ეს ყავისფერი შაქარი თუ არა. კარამელიზება ხდება თეთრი რაფინირებული შაქრის და იყიდება, როგორც ყავისფერი შაქარი. ლერწმისგან მიღებული ყავისფერი შაქარი შეიცავს გარკვეულ ვიტამინებსა და მინერალებს. მისი დამუშავება ამ ტექნოლოგიით ბევრად უფრო ძვირია, ვიდრე გათეთრება.“
„ქოქოსის შაქარი არის ყველაზე ჯანსაღი ბუნებრივი დამატკბობელი, რომელიც გვაქვს, თუ არ ჩავთვლით შაქრის სხვა შემცველებს, როგორიცაა სტევია. ზომიერება არის ყველაფერში მნიშვნელოვანი. ძველი ბერძნები ამბობდნენ, რომ ყველაფერი სამკურნალოა და ყველაფერი საწამლავია, მთავარია ვიცოდეთ დოზირება. რაც შეეხება თაფლს, თუ არ ჩავთვლით იმას, რომ არის ალერგიული პროდუქტი, მისი გამოყენება შაქრის ჩასანაცვლებლად მისაღებია. როდესაც ამბობენ, რომ ის უფრო ჯანსაღია, ეს მცდარია. რაფინირებული შაქრისგან განსხვავებით თაფლში არის სხვადასხვა ნივთიერება, რომელიც ორგანიზმზე დადებითად მოქმედებს, მაგრამ არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ მასში არის მიკრობაქტერიები, რომელიც ორგანიზმზე უარყოფითად მოქმედებს. აქაც ზომიერებას აქვს გადამწყვეტი მნიშვნელობა. შაქარი ჩვენთვის არ არის სასიცოცხლო ჩვენებით. მას ჩვენთვის დადებითი არაფერი არ მოაქვს,“- აღნიშნულ საკითხზე ლაშა უჩავამ ტელეკომპანია „POSTV”-ის გადაცემაში „დღის პოსტი“ ისაუბრა.