„ვისაც უკვე ეწყება წნევა, მხოლოდ ამ ვარჯიშებით შეუძლია წნევა დაარეგულიროს,“ - ნინო ვაშაკიძის რჩევები
ტრადიციული მედიცინის სპეციალისტმა ნინო ვაშაკიძემ წამლების გარეშე წნევის დარეგულირების გზებზე ისაუბრა:
„ნეგატიური აზრები იწვევს სპაზმს. ერთ-ერთი მთავარი ზონა, სადაც არის სპაზმი, არის კისრის ზონა. აქედან ადის სისხლი და ჩამოდის, იქ სპაზმი იწვევს წნევის აწევას. კისრისთვის არსებობს ვარჯიში, რომელიც ძალიან ბევრ რამეს შველის. ჩასუნთქვა უნდა გავაკეთოთ, თუმცა ღრმა არ უნდა იყოს, სამაგიეროდ ამოსუნთქვა არის ძალიან გრძელი. ამოსუნთქვაზე კეთდება აქცენტი. ნიკაპი ჩამოგაქვთ ქვემოთ. ეს გააკეთეთ ათჯერ, შემდეგ ოცჯერ. ამით ავარჯიშებთ კისრის ქვედა კუნთებს და სისხლი მიეწოდება კისერს.“
„ვალერიანი და კუნელი იყოს ოჯახში. ძალიან ხშირად გგონია, რომ არის წნევა, დალევ ვალერიანს და გაგივლის. უფრო ძლიერი ზემოქმედების არის კუნელი. მიირთვან ეს ნაყენი და ნახავენ, რომ ბევრად უკეთესად იქნებიან. ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს დარღვეულ ძილს. მას, ვინც იძინებს დილას, შეიძლება წნევის პრობლემა შეექმნას. დიდი მნიშვნელობა აქვს წონას და პოზას სავარძელში ტელევიზორთან. ვისაც უკვე ეწყება წნევა, მხოლოდ ამ ვარჯიშებით შეუძლია წნევა დაარეგულიროს. ადამიანი უნდა დაჯდეს ცოტა მაღალ სკამზე ან დადგეს. ჩასუნთქვა იწყება მუცლით, მერე ჩაისუნთქეთ გულ-მკერდით, კიდევ ჩაისუნთქეთ, გააჩერეთ 6-7 წამით. შეწიეთ მუცელი, შეწიეთ გულ-მკერდი და ამოისუნთქეთ. შემდეგ 1 წუთი შეისვენეთ და ეს ვარჯიში 4-5-ჯერ გააკეთეთ. აკეთეთ ეს ერთი კვირა. თუ წნევა დაგირეგულირდათ, გადადით შემდეგ ეტაპზე. აკეთებთ ამ ვარჯიშებს, მაგრამ 1-წუთიანი შუალედები არ არის. მერე ორი კვირა აკეთეთ ეს. თუ აღმოაჩინეთ, რომ პირველზე უკეთესი შედეგი გქონდათ, დაუბრუნდით პირველ ვარჯიშს. მესამე ვარჯიში არის ის, რომ ისევ აკეთებთ ჩასუნთქვას, ტუმბავთ ბოლომდე, შემდეგ ამოისუნთქავთ, ნიკაპი ამ დროს უნდა გქონდეთ ქვემოთ დახრილი. ამის შემდეგ 20-30 წამი არ სუნთქავთ. ამაზე რომ გადადიხართ, მეორე ვარჯიშს აკეთებთ სამჯერ და ამას აკეთებთ მეოთხეს. დიდი შანსია, რომ ამ ვარჯიშმა კარგად დაარეგულიროს წნევა,“ - აღნიშნულ საკითხზე ნინო ვაშაკიძემ ტელეკომპანია „POSTV”-ის გადაცემაში „პოსტ ალიონი“ ისაუბრა.
წყარო: „პოსტ ალიონი“