შარდის საერთო ანალიზი გვაძლევს ძალიან ბევრ ინფორმაციას ადამიანის ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე. იქ შეგვიძლია ვისაუბროთ თირკმლის ფუნქციებზე, ღვიძლის ფუნქციების დარღვევაზე, ინფექციებზე, თანდაყოლილ დაავადებებზე. ეს კვლევა ადრეული შეფასების საშუალებას გვაძლევს,“- მოცემულ საკითხზე ნინო ღულათავამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.
წყარო:​ „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“
„დელტა შტამის შემთხვევაში წამყვანი ადგილი უჭირავს ცხვირის გაჭედვას, ყელის ტკივილს, ზოგად ინტოქსიკაციას,“ - პედიატრი მაია ჩხაიძე
პედიატრმა მაია ჩხაიძემ ბავშვებში დელტა შტამის მიმდინარეობის თავისებურებებზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ დელტა შტამის შემოსვლის შემდეგ მომართვიანობა გაზრდილია:
​რაც დელტა შტამი შემოვიდა და დაიწყო ცირკულირება, ბევრად მეტია მომართვიანობა ბავშვთა კონტიგენტის. ყველა პაციენტი ბავშვი, რომელსაც დაუდასტურდება კოვიდ ინფექცია ნამდვილად არ საჭიროებს ჰოსპიტალიზაციას. შიში არის მოსახლეობაში, როგორც ვატყობ. ჯანდაცვის პირველადი რგოლი თუ იმუშავებს ისე, რომ არ იყოს ყველას გამოგზავნა საჭირო კლინიკაში, ეს ძალიან განტვირთავს ჰოსპიტალურ სექტორს.“
მაია ჩხაიძის თქმით, დელტა შტამს სხვა შტამებისგან განსხვავებული კლინიკური მიმდინარეობა აქვს:
​დელტა შტამის დროს ცოტათი განსხვავდება კლინიკური მიმდინარეობა. დელტა შტამის შემთხვევაში წამყვანი ადგილი უჭირავს ცხვირის გაჭედვას, ყელის ტკივილს, ზოგად ინტოქსიკაციას და თავის ტკივილს. მოზრდილებში რაც ახასიათებდა სხვა შტამებს, გემოვნების და ყნოსვის დაკარგვა, დელტა შტამის დროს ნაკლებად არის ეს კლინიკური ნიშნები გამოხატული.“
​სამი სამ წლამდე ასაკის ბავშვი იმყოფება მართვით სუნთქვაზე. მშობიარობის დროს დამტკიცებულია, რომ გადაცემა არ ხდება, დედიდან არ გადადის ბავშვზე. შემდგომ პერიოდშიც არ არის მოწოდებული, რომ ძუძუთი კვება ავკრძალოთ. თუ დედა ჰიგიენურ პირობებს დაიცავს, არ არის მოწოდებული, რომ ძუძუთი კვება შეწყვიტოს. ჩვილ ბავშვებზე გადაცემა, რომლებიც გარეთ არ გადიან, რასაკვირველია, ოჯახის წევრებისგან ხდება,“ - აღნიშნულ საკითხებზე მაია ჩხაიძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „სხვა შუადღე“ ისაუბრა.