„სიმაღლეში ზრდის ხელშეწყობისთვის სტაფილო ბავშვმა აუცილებლად უნდა მიიღოს ცხიმიან საკვებთან ან რძის პროდუქტებთან ერთად,“- ლაშა უჩავა
ენდოკრინოლოგმა ლაშა უჩავამ ბავშვის სიმაღლეში ზრდის ხელშემწყობი ფაქტორების შესახებ ისაუბრა:
„სიმაღლეში ზრდასთან დაკავშირებით ძალიან ბევრი მითი არსებობს. ჭარხალი, სტაფილო, ლიმონი, რძე ნამდვილად შეიცავს იმ ნივთიერებებს, რომლებიც აუცილებელია ჩვენი ძვლოვანი სტრუქტურისა და კუნთოვანი ქსოვილის ზრდისთვის. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სტაფილო, რომელიც ვიტამინ A-ს შეიცავს. ის უნდა მივიღოთ რძესთან კომბინაციაში. უნდა გვახსოვდეს, რომ სტაფილოს მიღება ცალკე, როგორც პროდუქტის, არ გვეხმარება ზრდის ხელშეწყობაში. ის აუცილებლად უნდა მივიღოთ ცხიმიან საკვებთან ერთად, ან უნდა იყოს მცენარეულ ზეთთან ერთად გახეხილი, ან რძის პროდუქტებთან ერთად მიღებული. რძეს აქვს თავისი ცხიმიანობა, რომელიც უფრო მარტივად აათვისებინებს ორგანიზმს A ვიტამინს. რძის პროდუქტები პირდაპირ კავშირშია ზრდასთან. ჩვენ ვიცით, რომ რძე შეიცავს ცილოვან სტრუქტურას, რომელიც კუნთოვანი მასის ზრდა-განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია. რძის პროდუქტები მდიდარია კალციუმით. ის არის საშენი მასალა ჩვენი ძვლისთვის, რომ მან ზრდა-განვითარება შეძლოს.
ძელზე ჩამოკიდება არის ერთ-ერთი დამხმარე საშუალება. ეს რეალობაა. რიგ შემთხვევებში ჰგონიათ, რომ ძელზე ჩამოკიდება 5-8 სანტიმეტრს მოამატებინებთ, მაგრამ არა. ის ზოგადად ხელს უწყობს კუნთოვანი მასის განვითარებას და ძვლოვანი სტრუქტურის განვითარებასაც. ძელზე ჩამოკიდება მნიშვნელოვანია იმ მხრივ, რომ ხერხემლის სვეტი იყოს სწორად განვითარებული, რომ ხერხემლის დეფორმაციამ არ მოგვცეს შემდგომში ზრდის შეფერხება.
მსმენია ფრაზები: „თმა გაქვს გრძელი და როგორ გაიზრდები.“ ეს, რა თქმა უნდა, არის მითი. ეს მითი დაკავშირებულია მცენარეების ზრდასთან. მცენარე მთლიანად ფესვებიდან იღებს გარკვეულ ნივთიერებებს. მას ფოთლების ქვემოთა ნაწილს აჭრიან, რომ სიმაღლეში წავიდეს.
იოგა და გაწელვები, გარდა იმისა, რომ ბავშვთა ასაკში ზრდა-განვითარებას ეხმარება, ზრდასრულ ასაკშიც გარკვეულ ეფექტებს გვაძლევს, როდესაც არის ხერხემლის დეფორმაცია. კუნთოვანი ქსოვილი, რომელიც იჭერს ხერხემალს, არის მოდუნებული და ხერხემალი არის დაბლა დასული. იოგა ყველაფრისთვის კარგია,“- მოცემულ საკითხზე ლაშა უჩავამ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „სხვა შუადღე“ ისაუბრა.
„ბავშვი არ არის, რომ დღეში რამდენჯერმე მაინც არ ჰქონდეს ამოქაფება,“- პედიატრი ყარამან ფაღავა ბავშვებში გავრცელებულ პრობლემაზე
პედიატრმა ყარამან ფაღავამ ბავშვებში ამოქაფებისა და კვების შემდგომ ღებინების პრობლემებზე ისაუბრა. მისი თქმით, მსგავსი პრობლემები ძალიან გახშირებულია:
„არიან ძალიან ბედნიერი ოჯახები, სადაც ბავშვს სძინავს დღე-ღამეში 20 საათი, არიან ნაკლებად ბედნიერი ოჯახები, სადაც სძინავს მხოლოდ 8-10 საათი და დანარჩენ დროს გაჰკივის. ბავშვი არ არის, რომ დღეში რამდენჯერმე მაინც არ ჰქონდეს ამოქაფება. ზღვარი ძალიან პირობითია, სად იწყება მსუბუქი ამოქაფება, მერე ცოტა მეტი წამოქაფება, აქედან გადასვლა არის ღებინებაზე.“
„ღებინება შეიძლება იყოს მსუბუქი, მძიმე. ასეთი კონტინუუმია. ​ეს რეფლუქსები და წამოღებინებები ბავშვთა ასაკში მრავალმა დაავადებამ შეიძლება გამოიწვიოს, დაწყებული ბავშვების ვეგეტონევროზით, დედების პრობლემებით დასრულებული. დედა როდესაც ღელავს, უარესად არის ბავშვი. ამიტომაც ვეუბნები დედას, წყნარად იყავი. მეცხრამეტე საუკუნეში იყო ძალიან ცნობილი ბავშვთა ექიმი და ის ამბობდა: მსოფლიოში ულამაზესი ქალები, ქართველი ქალები ბავშვებს ძუძუს აძლევენო. უამრავი დაავადებაა, შეიძლება თანდაყოლილი სიმსივნე იყოს, მშობიარობის დარღვევები იყოს, თანდაყოლილი მეტაბოლოპათიები იყოს. მთავარი და პირველი მაინც არის ის, რომ ექიმმა უნდა დასვას დიაგნოზი. თვითონ ეს მდგომარეობაც თავისთავად მძიმეა. ასეთ შემთხვევაში მას უნდა მივხედოთ. ჭამის შემდეგ ბავშვი 5 წუთით ვერტიკალურად გააჩერეთ. პატარას წამოაღებინებს ბავშვი და ეს შესანიშნავია. პატარა ბავშვებში მუცელზე დაწოლის გვეშინია. ან ზურგზე ან მარცხენა გვერდზე უნდა იწვეს ბავშვი. ბავშვებთან ხმამაღალი სიტყვა არ გვინდა და შერიგება კი ბატონო. შემდეგი არის კვება და ანტირეფლუქსური მკურნალობა,“- აღნიშნულ საკითხზე ყარამან ფაღავამ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „ექიმები“ ისაუბრა.