„ეს არის ჩამონათვალი იმ საკვების, რომელიც კატეგორიულად არ არის მისაღები გულისთვის,“- კარდიოლოგი არჩილ ჩუხრუკიძე
კარდიოლოგმა არჩილ ჩუხრუკიძემ გულისთვის სასარგებლო და საზიანო საკვები პროდუქტების შესახებ ისაუბრა:
„საზოგადოდ ცნობილია, რომ არის საკვების ჩამონათვალი, რომელიც გულისთვის ძალიან სასარგებლოა, მაგალითად, თევზი, ხილი, ბოსტნეული, ქათამი. არის ჩამონათვალი საკვების, რომელიც კატეგორიულად არ არის მისაღები გულისთვის, მაგალითად, ცხვრის ხორცი, ღორის ხორცი, სოსისები, ძეხვი და მსგავსი პროდუქტები. თევზის ყველანაირი სახეობა და ზღვის პროდუქტების ყველანაირი სახეობა, პირიქით, ძალიან კარგია გულისთვის. სამწუხაროდ, ხომ იცით ჩვენი მოხმარების წესი. მამაკაცები ძირითადად სად დადიან? სახინკლეში. თევზის რესტორანში იშვიათად დადიან. მიუხედავად იმისა, რომ ზღვის ქვეყანა ვართ, სამწუხაროდ, ჩვენთან თევზის მოყვარულთა რიცხვი მაღალი არ არის.
ჩვენ პაციენტებს ვურჩევთ, რაღაც ასაკის მერე რისკ-ფაქტორების ქონის შემთხვევაში, თუ გულ-მკერდის უკან აქვთ მოჭერითი ხასიათის, წვის, მოხრჩობითი ხასიათის ტკივილი, უფრო ყურადღებით იყონ და მიაქციონ ყურადღება, რომ ეს გული არ იყოს. ეს კლასიკური ვარიანტია, როდესაც ადამიანი შეიძლება დაფიქრდეს. სტენოკარდიას აქვს სხვაგვარი გამოვლინებები. გვყავდა პაციენტები, რომლებსაც თავის ტკივილი აღენიშნებოდათ, ტკივილი თითების მიდამოში, ზედა ყბის ტკივილი, ტკივილი მუცლის მიდამოში. ესეც შეიძლება გულიდან იყოს. ამიტომ ოჯახის ექიმიც უნდა იყოს ყურადღებით. შემდეგ კარდიოლოგს მეტი შესაძლებლობა აქვს, რომ დიფერენცირება მოახდინოს, არის თუ არა ეს გულიდან. ჩვენ გვაქვს შემთხვევა, როდესაც კუჭის ტკივილით მივიდა პაციენტი გასტროენტეროლოგთან და შემდგომ კარდიოგრამაზე აღმოჩნდა ინფარქტი,“ - მოცემულ საკითხზე არჩილ ჩუხრუკიძემ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დღე“ ისაუბრა.
წყარო:​ „იმედის დღე“