​ლეიკემია ბავშვებში ყველაზე გავრცელებული დაავადებაა. ლეიკემიის დროს ორგანიზმში ანომალიური თეთრი უჯრედები სისხლში ძალიან დიდი რაოდენობით წარმოიქმნება. თეთრი უჯრედები უმეტესად ძვლის ტვინში იწარმოება. ლე...
ამარცხებს თუ არა სოდა სიმსივნეს? - ონკოლოგი ალექსანდრე თავართქილაძე
ონკოლოგმა ალექსანდრე თავართქილაძემ ტელეკომპანია „იმედის" გადაცემაში „იმედის დღე" საზოგადოებაში სოდის ჯადოსნურ თვისებებზე გავრცელებული მოსაზრებების შესახებ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ სოდა ორგანიზმში ტუტოვანი გარემოს შექმნას უზრუნველყოფს, რაც სიმსივნით დაავადებულ ადამიანებს ნამდვილად სჭირდებათ, მაგრამ ამის გაკეთება საკვების დახმარებითაც არის შესაძლებელი:
„საზოგადოებაში გავრცელებული აზრი იმასთან დაკავშირებით, რომ ​სოდა გამოიყენება სიმსივნეების სამკურნალოდ, წამოვიდა იქიდან, რომ ონკოლოგიურ პაციენტთა უმრავლესობაში სისხლის მჟავა-ტუტოვანი წონასწორობა არის მჟავიანობისკენ მიდრეკილი. აქედან წამოვიდა ის, რომ რაც უფრო მეტ ტუტე გარემოს შევუქმნით ორგანიზმს, მით უფრო ნაკლებად იზრდება სიმსივნური ქსოვილი. უშუალოდ სოდით მოხდება ტუტე გარემოს შექმნა, თუ სხვა რომელიმე საკვები პროდუქტით, არ აქვს მნიშვნელობა. საკვებ პროდუქტებს თავისუფლად შეუძლია ორგანიზმის მჟავა-ტუტოვანი ბალანსი. სჯობს, რომ საკვები რაციონით მოხდეს მოწესრიგება.“
სოდის სასარგებლო თვისებებზე ისაუბრა ერთ-ერთმა მეცნიერმაც, რომელმაც ცხოველებსა და ადამიანებზე ჩაატარა კვლევა, თუ რამდენად ეფექტიანად მოქმედებს სოდის მიღება თირკმლებზე:
„ჩვენმა ცდებმა, რომელიც ცხოველებსა და შემდეგ ადამიანებზე ჩავატარეთ, გამოავლინა, რომ სოდის მიღება დადებითად მოქმედებს თირკმელებზე. კერძოდ, მას ჰიდროკარბონატი გამოაქვს ორგანიზმიდან. შედეგად, ზოგიერთი თირკმლის დაავადების გამწვავება ნელდება და ​მცირდება აუტოიმუნური რეაქციების ინტენსივობა. აღნიშნული საკითხი მაინც კვლევის პროცესშია და არავის ვურჩევთ სოდის თვითნებურად მიღებას. მით უფრო, რომ დიდი რაოდენობით სოდა ტოქსიკურია.“
წყარო:​ „იმედის დღე"