,,ეს იმდენად სპეციფიკური სიმპტომია კორონასი, რომ ხშირად ტესტს აღარ იტარებენ''
ინფექციონისტი მაია ბუწაშვილი კორონავურისის დროს გემოსა და ყნოსვის დაკარგვაზე საუბრობს. მისი თქმით, ​ეს იმდენად სპეციფიური სიმპტომია კორონასი, რომ ხშირად აღარ იტარებენ ტესტს.
,,ყნოსვა და გემო იკარგება დაახლოებით 30-40%-ში. ხშირად ამბობენ, ყნოსვის და გემოს დაკარგვას, სინამდვილეში შეიძლება, შეიცვალოს, გაუკუღმართდეს შეგრძნება. ეს უფრო ხშირად გემოს ეხება, მაგალითად, ხშირია პირში მეტალის გამო ან შეიძლება, მწარე ტკბილად მოეჩვენოთ და ა.შ. აუცილებელი არ არის მაინცდამაინც დაიკარგოს გემოს შეგრძნება, შეიძლება, უბრალოდ შეიცვალოს. როცა ამ შეგრძნებებს კარგავენ ადამიანები, ხშირად ტესტს აღარ იტარებენ და არის ამაში ლოგიკა. გრიპის სხვა რესპირაციული ინფექციების დროს, ცხვირის გაჭედვისას ხდება ყნოსვის დაქვეითება, მაგრამ კორონას დროს ეს სხვანაირია. კოვიდის დროს საერთოდ შეიძლება, ცხვირიდან არ იყოს გამონადენი და რინიტის სიმპტომები და უცებ ადამიანი ვეღარ გრძნობდეს სუნს, '' - აღნიშნავს მაია ბუწაშვილი.