„მედიკამენტები არავითარ შემთხვევაში არ უნდა გქონდეთ ღიად მაგიდაზე დატოვებული იმ სივრცეში, სადაც სადილი მზადდება,“ - მარი მალაზონია
ნუტრიციოლოგმა მარი მალაზონიამ მედიკამენტების სწორად შენახვის წესების შესახებ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ წამლების ღიად, მაგიდაზე შენახვა შეცდომაა:
„რატომ არ შეიძლება, რომ ღიად, მაგიდაზე გვეწყოს აბები, რომელსაც ყოველდღიურად ვიყენებთ? მე მესმის, რომ ზოგიერთ შემთხვევაში ეს მოსახერხებელია, მაგალითად, თუ გვავიწყდება წამლის გამოღება იმ კარადიდან, სადაც უნდა ინახებოდეს ეს წამლები. ამისთვის შეიძლება პატარა კონტეინერი გქონდეთ, ან პატარა ჭურჭელი, რომელშიც იქნება მინიშნებები. შესაძლოა, ​გქონდეთ ფურცელში გადახვეული, წინასწარ გამზადებული, მოჭრილი დოზები, როგორც კერძს გადავანაწილებდით, ასე ულუფებად გადანაწილებული.“
მარი მალაზონიას თქმით, როდესაც მედიკამენტებს სამზარეულოს მაგიდაზე ვტოვებთ, მისი შენახვის პირობებს ვერ ვიცავთ:
„მედიკამენტები არავითარ შემთხვევაში არ უნდა გქონდეთ ღიად მაგიდაზე დატოვებული იმ სივრცეში, სადაც სადილი მზადდება, სადაც ჩაიდანს ვადუღებთ. თუ თქვენს სამკურნალო საშუალებას არ აქვს საგანგებო მითითება: „შეინახეთ აუცილებლად მაცივარში,“ ​ყველა დანარჩენ შემთხვევაში მედიკამენტს აქვს მითითება, რომ შეინახოთ ბნელ და გრილ ადგილას, ტენიანობის გარეშე. ეს ის პირობებია, რომელსაც სამზარეულოში მაგიდაზე დადების შემთხვევაში ვერ დავიცავთ.“
„თვითონ მედიკამენტის ვარგისიანობას შეექმნება საფრთხე. როდესაც ვარგისიანობა ეჭვქვეშ დგება, შ​ეიძლება აღმოჩნდეს ადამიანისთვის საფრთხის შემცველი. ყოველთვის დავიცვათ წამლის მოხმარების წესებთან ერთად მისი შენახვის წესები,“ - აღნიშნულ საკითხე მარი მალაზონიამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.