შავი ნადები ბავშვის კბილებზე: რატომ ჩნდება და როგორ ვუმკურნალოთ? - ინგა მამუჩიშვილის რჩევები მშობლებს
პედიატრმა ინგა მამუჩიშვილმა ბავშვებში კბილებზე შავი ნადების გავრცელების პრობლემაზე ისაუბრა. მისი თქმით, ბოლო პერიოდში მოიმატა იმ ბავშვების რიცხვმა, რომლებსაც კბილებზე შავი ლაქები აქვთ:
„უკანასკნელ პერიოდში ძალიან ბევრი ბავშვია კბილზე შავი ლაქებით. მშობლებს აქვთ შიში, რომ ბავშვებს დაეწყოთ კარიესი. ​ეს არ არის ხშირ შემთხვევაში კარიესი. როგორც წესი, ეს იმ ბავშვებს უჩნდებათ, რომლებიც დიდი რაოდენობით შოკოლადს მოიხმარენ და ტკბილეულს მიირთმევენ. ეს არის ტკბილეულის, ნახშირწყლების და ბაქტერიების შენაერთი. მე ვლაპარაკობ ამ შემთხვევაში ფიზიოლოგიურ სიშავეზე, იმიტომ, რომ არსებობს პათოლოგიური სიშავეც, რომელიც სხვადასხვა დაავადებებს ახლავს ხოლმე თან.“
ინგა მამუჩიშვილის თქმით, კბილებზე შავი ნადების გაჩენა, შესაძლოა, რკინის პრეპარატის ხანგრძლივი მიღებითაც იყოს გამოწვეული:
„რკინის პრეპარატის ხანგრძლივად მიღებამ იცის შავი ლაქების გაჩენა. ის სიშავე, რომელიც ვახსენეთ და ​რომელიც ბაქტერიებისა და ნახშირწყლების ნაერთია,ძალიან მარტივად მოშორებადია. სახლის პირობებშიც შეუძლიათ მშობლებს ეს მოაშორონ. არსებობს სპეციალური თითზე წამოსაცმელი ჯაგრისები. ძალიან მცირე რაოდენობის სოდის დამატებით შეიძლება ეს ადგილობრივად მოვაცილოთ. თუ მშობლებმა თვითონ ვერ მოაცილეს, ამას არაჩვეულებრივად აკეთებენ სტომატოლოგები ერთ ვიზიტზე.“
„ამ შავ ლაქებს მაინც ნუ დავტოვებთ უყურადღებოდ. შეიძლება ეს რიგ შემთხვევებში კარიესის განვითარების მიზეზი გახდეს. ცოტა მოზრდილი ბავშვები თვითონვე ამჩნევენ ვიზუალურად ამას და კომპლექსი უჩნდებათ ამასთან დაკავშირებით. ​ისინი თვითონვე ითხოვენ, რომ ეს ლაქები არ ჰქონდეთ,“ - აღნიშნულ საკითზე ინგა მამუჩიშვილმა რადიო ფორტუნას ეთერში ისაუბრა.