„ხერხემლის დეფორმაციის მხრივ საყურადღებო ასაკი არის რვიდან ათ წლამდე,“ - პროფესორი ირაკლი ვარძუკაშვილი
პროფესორმა ირაკლი ვარძუკაშვილმა ბავშვებში ხერხემლის დეფორმაციის გამომწვევ მიზეზებსა და დიაგნოსტირების მეთოდებზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ დეფორმაციის პირველი ნიშანი ტანდეგობის დარღვევაა:
„ტკივილი მოდის უკვე ჩამოყალიბებული ხერხემლის დეფორმაციის დროს. ​პირველი ეტაპი არის ვიზუალური დეფორმაციის შემჩნევა. ამას ვეძახით ტანდეგობის დარღვევას. ხერხემლის დეფორმაციის გამომწვევი მიზეზი ჩამოყალიბებული არ არის. ზოგი ამბობს, რომ მიზეზი მყესოვან-იოგოვანია, ზოგი ამბობს, რომ არის კუნთოვანი. შემთხვევების 80 %-ში არის იდიოპათიური, მიზეზი უცნობია.“
ირაკლი ვარძუკაშვილის თქმით, ხერხემლის დეფორმაციის დიაგნოსტირებისთვის საყურადღებო ასაკი რვიდან ათ წლამდეა:
„საყურადღებო ასაკი არის რვიდან ათ წლამდე. საყურადღებოა გოგოებში მენსტრუაციის დაწყებიდან ორი წელი, ბიჭებში წვერ-ულვაშის წამოვსლიდან 2-3 წელი. ხერხემლის დეფორმაციების დიაგნოსტირება ძირითადად ხდება ბავშვთა ასაკში. პირველი რუტინული გასინჯვა შეიძლება ჩატარდეს, როდესაც ბავშვი მიდის პირველ კლასში. მისი ცხოვრება გადადის ბავშვობიდან შედარებით „სტრესულ“ მდგომარეობაში. გარკვეული ეტაპი ის სკოლაში ზის, ჩანთა უნდა ატაროს. ამ ეტაპზე თუ იქნება პროფილაქტიკური გასინჯვა, სასურველია.“
„ბავშვი პირველ ეტაპზე უნდა შემოწმდეს პედიატრის მიერ. თუ არის ვიზუალური დისბალანსი მხრებს შორის, ბეჭებს შორის, აუცილებლად უნდა დაიგეგმოს ორთოპედის კონსულტაცია. ​თუ არ იქნება ადრეული დიაგნოსტიკა, ეს გამოიწვევს ინვალიდობას. ინვალიდობა ნიშნავს, როდესაც ადამიანი არის შრომისუუნარო. არ არის აუცილებელი, რომ ადამიანს ტკივილი ჰქონდეს. ადამიანი, რომელიც ცხოვრობს დისკომფორტით, ეს უკვე დიდი პრობლემაა,- აღნიშნულ საკითხებზე ირაკლი ვარძუკაშვილმა ტელეკომპანია „ფორმულას“ გადაცემაში „დილა ფორმულაზე“ ისაუბრა.
qs-არ დაგავიწყდეთ !!!