„გაწუხებს მშრალი ხველა? აი, როგორ მოაგვარო,“ - გიორგი ღოღობერიძის რჩევები
ექიმმა გიორგი ღოღობერიძემ ადამიანებს, რომლებსაც მშრალი ხველა აწუხებთ ხველის დასამარცხებლად საინტერესო რჩევები მისცა. მისი თქმმით, ხველის საწინააღმდეგო მედიკამენტების უდიდესი ნაწილი ეფექტიანი არ არის:
„კოვიდის მერე ბევრს აწუხებს ეს სიმპტომი, ხველა, რომელიც არის მშრალი. ასეთ ხველას ნახველი არ ახლავს და არის საკმაოდ შემაწუხებელი. საქართველოში გამოყენებული ხველის საწინააღმდეგო მედიკამენტების უმრავლესობა ხველაზე მაინცდამაინც ეფექტიანი არ არის. ​მე გიყვებით მხოლოდ კოვიდის დროს არსებულ ხველაზე. თუ ხველა კოვიდის დროს დაგეწყო და პირველ თვეს არ აგილაგდა, მაშინ ალბათობა იმისა, რომ ის კიდევ დიდხანს დაგრჩეს, ძალიან მაღალია. შეიძლება ეს ხველა კიდევ 6-9 თვე იყოს.“
გიორგი ღოღობერიძემ მშრალი ხველის დასამარცხებლად მარტივი გამოსავალი შემოგვთავაზა:
„მშრალი ხველის დროს ძალიან მარტივი გამოსავალი არსებობს. პირველი, უნდა მიიღო სითხეები. როდესაც ორგანიზმს ტემპერატურა მაღალი აქვს, ამ დროს სითხე ორთქლდება. სითხე რომ ორთქლდება,​ სასუნთქი გზები შრება, რაც იწვევს ხველას. მშრალი სასუნთქი გზები არის მიზეზი ხველის, ამიტომ სითხეები უნდა გაზარდო. მეორე რჩევა არის ორთქლის ინჰალაციის ჩატარება. მაღალი ტემპერატურის ორთქლის ინჰალაცია იდეალური გზაა და უფრო ეფექტიანია, ვიდრე ხველის დამთრგუნავი მედიკამენტები.“
„მედიკამენტებზე ეფექტიანი საშუალება, რომელსაც არც კი სჭირდება რეცეპტი, არის თაფლი. ​შეგიძლია ჩაი შეავსო თაფლით​ და თაფლიანი ჩაი მიიღო. არ დაგავიწყდეს, რომ თაფლის მიღება წლამდე ასაკის ბავშვებში არ შეიძლება.თუ გინდა, რომ თაფლიანი ჩაი კიდევ უფრო ეფექტიანი იყოს, შეგიძლია დაამატო პიტნა. ლიმონსაც თუ დაამატებ, საერთოდ იდეალური იქნება. აჰა, შენ კოქტეილი, რომელიც გამოგადგება მშრალი ხველის წინააღმდეგ,“ - აღნიშნა გიორგი ღოღობერიძემ.
ხველის გაჩერება 3 წამში - გიორგი ღოღობერიძის რჩევები
როგორ შევაჩეროთ ხველა 3 წამში - ექიმ რეზიდენტ გიორგი ღოღობერიძის რჩევები. ნახეთ ვიდეო ☝️ წყარო: Usmle მოსამზადებელი ცენტრი - Ghoghoberidze, M.D.
„ნივთიერებების პირველადი მოხმარების ადრეული ასაკი ქმნის რისკს, რომ ადამიანი ხდება დამოკიდებული“
როგორ უნდა განვიხილოთ მოზარდებთან ნივთიერებების მოხმარებასთან დაკავშირებული საკითხები და რაზე უნდა გავაკეთოთ აქცენტები - ამის შესახებ გადაცემაში „იმედის დღე“ ფსიქიატრმა, ქეთევან სილაგაძემ და ნარკოლოგმა, თათა ასათიანმა ისაუბრეს.
„მოზარდობის ასაკში, რა თქმა უნდა, იწყება გარკვეული ექსპერიმენტები, მათ შორის, სხვადასხვა ნივთიერებასთან მიმართებით, რას შესაძლოა, გახდეს წინამორბედი ამა თუ იმ ფიზიკური დარღვევის წარმოშობის. გულწრფელად რომ გითხრათ, პირდაპირი კავშირი, რომ მარიხუანას მოხმარება გამოიწვევს ან ფსიქოზურ რომელიმე დაავადებას ან სხვა ტიპის ფსიქიკურ აშლილობას, ასე არ არის, თუმცა, დღეს კვლევები საუბრობს იმას, რომ არის ძალიან მაღალი კომორბიდობა, ანუ ორივე აშლილობის თანაარსებობა. რა თქმა უნდა, ეპიზოდური მომხარება არ ნიშნავს მოხმარების დაავადების არსებობას, ცხადია, პირველადი მოხმარების ადრეული ასაკი ქმნის რისკს, რომ ადამიანი ხდება დამოკიდებული“, - აცხადებს ქეთევან სილაგაძე.
თათა ასათიანი საუბრობს, რაზე უნდა გავაკეთოთ აქცენტები შვილებთან კომუნიკაციისას, როდესაც ნივთიერებების მოხმარებასთან დაკავშირებულ თემებს ვეხებით.
„დამოკიდებულება, მისი ელემენტები მაინც ყალიბდება მოზარდობის ასაკში, თუმცა, ამის წინააღმდეგ ზრუნვა უნდა დაიწყოს ბევრად ადრე - როდესაც ადამიანი ქმნის ოჯახს. ძალიან მნიშვნელოვანია, ვის ვუკავშირებთ ბედს, ვისთან უნდა გავატაროთ მთელი ცხოვრება, რამდენად სიყვარულით იქმნება ოჯახი, მუცლადყოფნის პერიოდში ეს ბავშვი რამდენად სასურველია... ეს იმიტომ, რომ ბავშვს აუცილებლად გადაეცემა დედის და მამის ემოციები. როდესაც ოჯახი კომფორტული და პატივისცემაზე დამყარებულია, ამ შემთხვევაში ბავშვებთან კომუნიკაცია უნდა დავიწყოთ ძალიან მცირე ასაკიდან. ათ წლამდე მიღებულ ინფორმაციას ბევრად მეტი ღირებულება აქვს, ვიდრე - მოზარდობის პერიოდში. ბავშვს უნდა ვასწავლოთ, როგორ შეიძლება ცხოვრებისგან სიამოვნების მიღება. აკრძალვის ტონით საუბარი შედეგს ვერ გამოიღებს. უნდა ავუხსნათ, როგორ იყვნენ ბედნიერები, როგორ ფოკუსირდნენ პოზიტივზე, უნდა შევასწავლოთ პატარ-პატარა საქმეები და გავუჩინოთ პასუხისმგებლობელი. მას უნდა შეეძლოს საკუთარ თავზე პასუხისმგებლობის აღება. გარდა ამისა, ძალიან მნიშნელოვანია პირადი მაგალითების მიცემა, განსაკუთრებით -  ათ წლამდე ასაკის ბავშვისთვის მშობელი ყოველთვის ავტორიტეტია და ცდილობს მისი საქციელის გამეორებას და ასევე მნიშვნელოვანია - წახალისება. როდესაც ბავშვი კარგად იქცევა, ის უნდა წავახალისოთ. რათა მოხდეს მისი ქმედების განმტკიცება და მას გაუჩნდეს მომავალში ამის განმეეორების სურვილი“, - აღნიშნავს ნარკოლოგი.