თუ სისხლის საერთო ანალიზში ცვლილებებია, რა დაავადებებზე შეგვიძლია ეჭვის მიტანა? - ჰემატოლოგი ნინო შარაშენიძე
ჰემატოლოგმა ნინო შარაშენიძემ სისხლის საერთო ანალიზში გამოვლენილი ცვლილებების შესახებ ისაუბრა:
​სისხლის საერთო ანალიზი ყველაზე გავრცელებული რუტინული კვლევაა. ის უტარდება ყველა ადამიანს, რომელიც სამედიცინო დაწესებულებას აკითხავს. კარგად წაკითხული სისხლის საერთო ანალიზი უმეტეს შემთხვევაში კარგ ინფორმაციას იძლევა ზოგადად დაავადების შესახებ ან გვეხმარება დასაგეგმი კვლევების დადგენაში. სისხლის საერთო ანალიზის მიხედვით შეგვიძლია ვიმსჯელოთ ანემიის, ანთებითი პროცესის, ონკოლოგიური პათოლოგიის, გადატანილი ინფექციის და უამრავი სხვა რამის შესახებ. სისხლის საერთო ანალიზში მითითებულია რამდენიმე მნიშვნელოვანი მაჩვენებელი.“
ნინო შარაშენიძის თქმით, სხვადასხვა პათოლოგიის შესაფასებლად ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ტესტს ერითროციტების დალექვის სიჩქარე წარმოადგენს:
„ერითროციტების დალექვის სიჩქარე ​წარმოადგენს ძალიან მნიშვნელოვან ტესტს ამა თუ იმ პათოლოგიის მიმდინარეობის შესაფასებლად. ეს არის ძალიან ღირებული კვლევა. ის მიგვითითებს რამდენიმე დაავადების განსაზღვრაზე. თუ ადამიანს აქვს ცოტა რაოდენობის ერითროციტი, მაშინ იმ სვეტში, სადაც ხდება სისხლის ნიმუშის დაყენება, სწრაფად დაილექება. ამ დროს შეიძლება იყოს B12 დეფიციტური ანემია. არსებობს დაავადებები, რომლის დროსაც ერთ-ერთ კარგ მაჩვენებლად მინიშნების, რომ აუცილებლად უნდა ეძებონ რაიმე პათოლოგია, გამოიყენება ერითროციტების დალექვის სიხშირე.“
„არ შეიძლება, რომ მუდმივად მითითებულ ჩარჩოებში იყოს ადამიანის სისხლის ანალიზი. უნდა იყოს ლოგიკური გადახრა ლეიკოციტების ან მომატებისკენ, ან მოკლებისკენ. არსებობს დაავადებები, რომლის დროსაც ლეიკოციტოზი არ ნიშნავს პროცესის ავთვისებიანობას. ეს ნიშნავს უბრალოდ გამოვლინებას ორგანიზმის ნორმალური იმუნიტეტის, რომ გაუმკლავდეს დაავადების ამა თუ იმ გამოვლინებას. ლეიკოციტების რაოდენობა შეიძლება შემცირებული იყოს სხვადასხვა ფორმის ანემიის დროს, ასევე ადამიანებში, რომლებიც არიან იმუნოკომპრომეტირებული, ასევე იმ ადამიანებში, რომლებსაც უტარდებათ კონკრეტული თერაპია,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ნინო შარაშენიძემ რადიო ფორტუნას ეთერში ისაუბრა.