„მიკვირს, როდესაც თვლიან, რომ საფუარი ცუდია, პური უნდა შედიოდეს კვების რაციონში,“ - გასტროენტეროლოგი გელა სულაბერიძე
გასტროენტეროლოგმა გელა სულაბერიძემ კვების რაციონში პურის ჩართვის აუცილებლობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სჯობს, წინა დღის, გამომშრალი პური მივირთვათ:
„ყველას ვურჩევდი, რომ კვებაში დაამატონ პური, დაამატონ წინა დღის გამომშრალი პური, რომელიც კუჭის წვენს, რომელიც გაძლიერებულად გამოიყოფა, შეიწოვს. ეს წვენი აღარ იმოქმედებს ლორწოვანზე, აგრესიული ფაქტორი აღარ იქნება. მე კიდევ ერთხელ ვამბობ, რომ მარცვლეული, პური, თან წინა დღის პური არის საჭირო.“
გელა სულაბერიძის თქმით, საფუარის მიმართ უარყოფითი დამოკიდებულება არასწორია:
„რატომღაც მიკვირს, როდესაც ითვლება და ძალიან ბევრი თვლის, რომ საფუარი ცუდია. საფუარის გამოგონება არის დიდი მიღწევა კაცობრიობის. საფუარით გაფუებული და მერე კარგად გამომცხვარი პური კარგი პროდუქტია. პურს, მოგეხსენებათ, ყოველდღიურად არ აცხობდნენ. მთელი კვირის განმავლობაში იყენებდნენ. ეს არის საოცარი პროდუქტი, რომელიც ყველა დაავადების გამწვავებისგან დაიცავს ადამიანებს.“
„პური უნდა შედიოდეს რაციონში. პროდუქტები უნდა მიიღოს ადამიანმა, მაგრამ პურთან ერთად. ძალიან ბევრი თვლის, რომ პურს არ იღებს და ამით კარგს აკეთებს. ეს არაფრით გამართლებული არ გახლავთ. მარცვლეულის ქერქი და მასში არსებული მცენარეული ბოჭკო არის საუკეთესო პრებიოტიკი. ამისთვისაც პურის და განსაკუთრებით რუხი პურის გამოყენება ძალიან საშური და ძალიან კარგი საქმეა. სწორედ მაწონი და ფერმენტირებული რძის პროდუქტებით დაიწყო პრობიოტიკების ერა. ეს არის განსაკუთრებით კარგი პროდუქტი, რომ ადამიანმა ხარისხიანად და დიდხანს იცოცხლოს,“ - აღნიშნულ საკითხზე გელა სულაბერიძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.
წყარო: „​პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“