„ვიცი, რომ ბევრი მშობელი ელოდება ამ შესაძლებლობას. გადაწყვეტილება, რა თქმა უნდა, იქნება დადებითი,“ - ოთარ ჩოკოშვილი ბავშვებში ვაქცინაციის დაწყებაზე
ექიმმა-ეპიდემიოლოგმა ოთარ ჩოკოშვილმა საქართველოში 12 წელს ზემოთ ასაკობრივ ჯგუფებში ვაქცინაციის დაწყების თემაზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ ქვეყანა ჯერჯერობით ვერ მიდის იმ სამიზნე მოცვისკენ, რომელიც თავდაპირველად იქნა განსაზღვრული:
„ამჟამად ვაქცინაციის ტემპი ნამდვილად არ არის დამაკმაყოფილებელი. იმ სამიზნე მოცვისკენ, რისკენაც მიდიოდა ქვეყანა, რომ 60 %-მდე მინიმუმ მოცული ყოფილიყო, ისეთი ტემპით ვეღარ მივდივართ. ტემპი ძალიან შემცირდა. მართალია, თბილისში აცრების რაოდენობა ყველაზე მეტია, რეგიონებში მნიშვნელოვანი პრობლემები იყო. ბოლო პერიოდში შედარებით გაუმჯობესება შეიმჩნევა, განსაკუთრებით კი იმ მხრივ, რომ ​გააქტიურდა გარკვეული პროგრამები. სერიოზული მხარდაჭერა აქვთ სოფლის ექიმებს, არის ბინაზე გასვლის საშუალებები, ტრანსპორტში აცრა. ამ მიმართულებით მიდის სამუშაოები.“
ოთარ ჩოკოშვილმა იმედი გამოთქვა, რომ რეგიონებში ვაქცინაციის ტემპი გაუმჯობესდება:
„იმედი გვაქვს, რომ მალე იქნება გაუმჯობესება ამ მხრივ რეგიონებში. ერთ-ერთი კარგი რაც არის ვაქცინაციის ზოგად მოცვაში, რომ 60 წელს ზემოთ ასაკის ადამიანების 65 %-მდე მოცულია. ​დანარჩენი მოსახლეობა ჯერ კიდევ ვაქცინაციის მოლოდინშია. ასაკოვან მოსახლეობაში ეს პროცენტიც არ არის საკმარისად დამაკმაყოფილებელი.“
​უახლოეს პერიოდში იგეგმება 12 წლის ზემოთ ბავშვების ვაქცინაციაზე გადაწყვეტილების მიღება. გადაწყვეტილება, რა თქმა უნდა, იქნება დადებითი. რა თქმა უნდა, აქ არ იქნება საუბარი, რომ ვაქცინაცია იყოს სავალდებულო. დღემდე არცერთ ჯგუფში არ არის სავალდებულო ვაქცინაცია. ვაქცინაცია რეკომენდებული ნამდვილად იქნება და იქნება ხელმისაწვდომიც. ბევრ ქვეყანაში უკვე დაწყებულია ვაქცინაციის პროცესი ამ ასაკობრივ ჯგუფებში. მე ვიცი, რომ ბევრი მშობელი ელოდება ამ შესაძლებლობას,“ -აღნიშნულ საკითხზე ოთარ ჩოკოშვილმა Euronews Georgia-ს ეთერში ისაუბრა.
წყარო: ​Euronews Georgia
„ფეხისგულები არის ის მნიშვნელოვანი ადგილი ჩვენს ორგანიზმში, რომელიც გაკაჟებაში იღებს აქტიურ მონაწილეობას,“ - პედიატრი ქეთი შარანგია
პედიატრმა ქეთი შარანგიამ ზაფხულში ნამიან ბალახზე ფეხშიშველი სიარულის დადებით მხარეებზე ისაუბრა და ბავშვის ჯანმრთელობაზე ფეხისგულების მასაჟის დადებით გავლენას გაუსვა ხაზი:
​ფეხშიშველი სიარული სასურველია არამხოლოდ ნამიან ბალახზე, არამედ ოთახშიც. ამ შემთხვევაში იატაკი უნდა იყოს მხოლოდ ბუნებრივი ხის, ის არ უნდა იყოს ლამინირებული. ფეხისგულები არის ის მნიშვნელოვანი ადგილი, სადაც ძალიან ბევრი რეცეპტორია განლაგებული. მათი აქტივაცია იწვევს სხვადასხვა ორგანოში მსგავსი რეცეპტორების აქტივაციას.“
ქეთი შარანგიას თქმით, ფეხისგულების რეცეპტორების აქტივაცია ხელს უწყობს ბავშვებში ზედა სასუნთქი გზებისა და მწვავე რესპირატორული ინფექციების პრევენციას:
„ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ მსგავსი რეცეპტორები, როგორიც ფეხისგულებზეა მოთავსებული, არის მოთავსებული ცხვირში. მათი აქტივაცია ხელს შეუწყობს იმას, რომ ბავშვები ​იშვიათად გახდებიან ავად ზედა სასუნთქი გზებისა და მწვავე რესპირატორული ინფექციებით.ძალიან მნიშვნელოვანია ფეხისგულების მასაჟი და სტიმულაცია. ამას აქვს ძალიან დიდი მნიშვნელობა. მით უმეტეს, თუ ეს არის ნამიანი ბალახი, კიდევ უფრო მეტად არის სასურველი. ბავშვი წყლის მსგავს პროცედურებსაც ეჩვევა.“
„როდესაც გაკაჟებაზე ვსაუბრობთ, გაკაჟება არის ორგანიზმის შეგუება მისთვის არახელსაყრელი გარემო პირობებისადმი. არახელსაყრელი პირობა რა შეიძლება იყოს ორგანიზმისთვის?! ეს არის ძალიან დაბალი ან ძალიან მაღალი ტემპერატურა. ​გაკაჟების ძალიან მნიშვნელოვანი მომენტი არის ის, რომ გამოვიყენოთ მზის, ჰაერის და წყლის აბაზანები. ფეხისგულები არის ის მნიშვნელოვანი ადგილი ჩვენს ორგანიზმში, რომელიც გაკაჟებაში იღებს აქტიურ მონაწილეობას. მით უმეტეს, თუ ვეხებით ზაფხულის პერიოდს. ეს არის საუკეთესო პერიოდი გაკაჟებისთვის. არცერთი პერიოდი არ არის ცუდი იმისთვის, რომ გაკაჟება დავიწყოთ,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ქეთი შარანგიამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.