​კეტოგენური დიეტა - ეს გახლავთ ერთ-ერთი ყველაზე წინააღმდეგობრივი დიეტის მოდელი
ნუტრიციოლოგმა მარი მალაზონიამ კეტოგენური დიეტაზე ისაუბრა. როგორ მან აღნიშნა, ეს დიეტა ერთ-ერთი ყველაზე საყურადღებოა:
„კეტოგენური დიეტა - ეს გახლავთ ერთ-ერთი ყველაზე წინააღმდეგობრივი დიეტის მოდელი, ერთ-ერთი ყველაზე საყურადღებო, რადგან ექიმთა დიდი ნაწილი ეთანხმება იმას, რომ პირველად ეს კლინიკის პირობებში უნდა მოისინჯოს. კეტოგენური დიეტის დროს ორგანიზმში მჟავატუტოვანი წონასწორობა და ბევრი პროცესი მკვეთრად იცვლება. მაგრამ, ვნახოთ, რატომ არის სასიკეთო ზოგიერთ შემთხვევაში ეს დიეტა. მაგალითად, ვაშლი და შაქარი რომ შევადაროთ. ვამარაგებთ ნახშირწყლით ჩვენს ორგანიზმს, როგორც ენერგიის მთავარი წყაროთი, აქედან ჩვენი ორგანიზმი საწვავის სახით იღებს გლუკოზას და შემდეგ გლუკოზის გამოყენება საწვავად შეუძლია ყველა უჯრედს. ანუ ჩვენი სხეულის ყველა უჯრედს და განსაკუთრებით, ტვინს, საწვავის სახით აქვს გლუკოზა.
მაგრამ რა ხდება კეტოგენური დიეტის დროს, როდესაც 70% ცხიმს ვაძლევთ, 20% ცილას და სულ რაღაც 10% ნახშირწყალს? ასეთ შემთხვევაში ორგანიზმს ნახშირწყალი ენერგიისთვის აღარ ჰყოფნის და ის უკვე ცხიმს იყენებს ენერგიის წყაროდ. ცხიმი ენერგიის წყაროდ ნიშნავს იმას, რომ თუ გლუკოზას ყველა უჯრედი კითხულობს და თქვენ წარმოიდგინეთ, რომ ძალიან უყვარს თურმე სიმსივნურ უჯრედებს გლუკოზა და ძალიან კარგად იყენებს საკუთარი განვითარებისა და ზრდისთვის, კეტოსხეულებს, რომლებსაც ცხიმი გვაძლევს, ვეღარ იყენებს საკმარისად, როგორც საწვავად. ანუ რატომ შეიძლება აღმოჩნდეს ეფექტური კეტოგენური დიეტა ონკოლოგიური დაავადების დროს, ხაზს გავუსვამ - იმ ონკოლოგიური დაავადების დროს, სადაც სიმსივნური უჯრედები ენერგიის წყაროდ ვერ გამოიყენებს კეტოსხეულებს. მაგრამ აღმოჩნდა, რომ ზოგიერთ შემთხვევაში ეს კანონზომიერება შეიძლება დაირღვეს. ამიტომ კეტოგენური დიეტა უნივერსალური არ არის და ამით მე ვპასუხობ მოსახლეობის იმ ნაწილს, რომელთაც ამ დიეტის სიკეთეზე და ონკოლოგიურ დაავადებასთან კავშირზე მოისმინეს ინფორმაცია და გადაწყვიტეს, რომ თვითნებურად დაიცვან. გარწმუნებთ, რომ ყველა შემთხვევაში ეს ასე არ არის და საკითხი ინდივიდუალურად უნდა გადაწყდეს,“ - აღნიშნულ საკითხებზე მარი მალაზონიამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.
ტოპ 10 საკვები პროდუქტი, რომლებიც წონაში სწრაფად მატებას იწვევს
მედიაპორტალი MomsEdu.ge ტრადიციულ რუბრიკას - ენდოკრინოლოგის რეკომენდაციებს წარმოგიდგენთ. ამჯერად ენდოკრინოლოგ-ნუტრიციოლოგი თინათინ კაჭარავა ტოპ 10 საკვებ პროდუქტზე მოგაწვდით ინფორმაციას, რომლებიც წონაში სწრაფად მატებას იწვევენ.
ჭარბი წონა და სიმსუქნე ყოველდღიურად უფრო მეტი და მეტი ადამიანის პრობლემა ხდება. დღეს ჩამოვთვალოთ ჯანმრთელობისთვის საზიანო ის 10 პროდუქტი, რომლებიც იწვევენ კილოგრამების სწრაფ მატებას.
• ნაღების კარაქი - შეიცავს 60-70% „ცუდ“ ცხიმებს. კარაქიანი პური ერთ-ერთი ყველაზე მავნებელი პროდუქტია ორგანიზმისთვის.
• მაიონეზი - არ შეიცავს არც ერთ სასარგებლო ნივთიერებას, დამატებული აქვს სინთეზური დანამატები, რომლებიც ხანგრძლივად რჩება ჩვენს ორგანიზმში.
• ჩიფსი - შეიცავს ძალიან დიდი რაოდენობით მარილს და ცხიმს, რომლებიც ძალიან საზიანოა გულ-სისხლძარღვთა სისტემისთვის.
• შემწვარი ხორცი - შეიცავს დაახლოებით 30-40% ცხიმს, რაც მავნებელია ორგანიზმისთვის.
• ტკბილეულები, პურ-ფუნთუშეული - დიდი რაოდენობით შაქრის შემცველობის გამო მავნებელია ორგანიზმისთვის, ასევე ისინი შეიცავს დიდი ოდენობით საფუარს, რაც ზედმეტი კილოგრამების დაგროვების წინაპირობაა.
• ცხიმიანი რძის ნაწარმი - ცხიმის მაღალი შემცველობის გამო იწვევს წონის სწრაფ მატებას.
• ძეხვეული და სოსისი - დიდი რაოდენობით ცხიმთან ერთად შეიცავს მარილს, სოიოს, სპეციალურ სუნელებს.
• ტკბილი გაზიანი სასმელები - ორგანიზმის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი მტერი, შეიცავს შაქარს განუზომელი რაოდენობით და დიდი წვლილი მიუძღვის წონის მატებაში.
• შემწვარი კარტოფილი - დღის მანძილზე 1 თეფში შემწვარი კარტოფილი უდრის მომატებულ კილოგრამებს თქვენი ორგანიზმისთვის.
• ალკოჰოლი - ანელებს მეტაბოლიზმს, ასეთ დროს ჩერდება ცხიმების წვა, ხდება კუნთური მასიდან ენერგიის გამოყენება, შედეგად კი მცირდება კუნთური მასა და იმატებს ორგანიზმში ცხიმის შემცველობა.
​ბოლოს ხაზგასმით უნდა აღვიშნოთ, რომ წონის მატება შეიძლება გამოიწვიოს ნებისმიერმა პროდუქტმა, თუ მას გამოვიყენებთ განუზომელი რაოდენობით. უნდა გვახსოვდეს, რომ ორგანიზმის ყველაზე დიდი მტერი არის „ფასტფუდი“ (სწრაფი კვება) და ტკბილი გაზიანი სასმელები, რომლებიც იწვევს წონის მომენტალურ მატებას!
​გისურვებთ ჯანმრთელობას!