„ძალიან ხშირად ამბობენ: ამდენი კილო არასდროს ვყოფილვარ... ჩემი პასუხი არის: როდის იყავით ბოლოს ამ ასაკის?“ - ენდოკრინოლოგი ლაშა უჩავა
ენდოკრინოლოგმა ლაშა უჩავამ ჭარბწონიანობის გამომწვევ მიზეზებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ამ მხრივ ასაკს ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს:
„სამწუხაროდ, ასაკთან ერთად ხდება ხოლმე წონის მატება. ძალიან ხშირად მომმართავენ, ამბობენ: „ამდენი კილო არასდროს ვყოფილვარ,“ ჩემი პასუხი არის: „როდის იყავით ბოლოს ამ ასაკის?“ ყველა ასაკს აქვს თავისი მატება და პრინციპები, თუ როგორ მივუდგეთ ამას. ​არის გარკვეული ასაკი, როდესაც კვებას აქვს გადამწყვეტი მნიშვნელობა იმისთვის, რომ ჩვენ შევინარჩუნოთ წონა. გარკვეული ასაკის შემდგომ დგება მომენტი, როდესაც ფიზიკურ აქტივობას აქვს დიდი მნიშვნელობა.“
ლაშა უჩავას თქმით, ორგანიზმში მეტაბოლიზმი ყველაზე აქტიურია 15-35 წლის ასაკში:
„15-დან 35 წლამდე მეტაბოლური პროცესი მიმდინარეობს ყველაზე აქტიურად. ჩვენ თვითონაც მეტად აქტიურები ვართ, ამიტომ ზედმეტი ფიზიკური აქტივობა, თუ ზედმეტ კილოკალორიებს არ ვიღებთ, არ არის საჭირო. ამის ბალანსს აკეთებს ჩვენი ორგანიზმი. 35 წლის ზემოთ 45 წლამდე აუცილებელია ჩაერთოს გარკვეული ფიზიკური აქტივობა. ეს არ ნიშნავს იმას, რომ აუცილებლად ფიტნეს დარბაზებში უნდა ვიაროთ. უბრალოდ ფეხით სიარული, სეირნობა ძალიან დადებით ეფექტებს გვაძლევს​. 45 წლის ზემოთ ფიზიკური დატვირთვა კიდევ მეტად უნდა გააქტიურდეს. ეს არამხოლოდ მეტაბოლურ პროცესებს ააქტიურებს ჩვენს ორგანიზმში, არამედ მნიშვნელოვანია ჩვენი კუნთოვანი და ძვალ-სახსროვანი სისტემისთვის. იმისთვის, რომ არ განვითარდეს ისეთი გართულებები, როგორიც არის ართროზები და ა.შ. ამას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს.“
„ქალბატონებმა დღის განმავლობაში უნდა მიიღონ დაახლოებით 1500-დან 2200 კილოკალორიამდე, მამაკაცებში ეს არის 1800-დან 2500 კილოკალორიამდე,“ - აღნიშნულ საკითხზე ლაშა უჩავამ ტელეკომპანია „ფორმულას“ გადაცემაში „დილა ფორმულაზე“ ისაუბრა.