„სისხლძარღვებისთვის ძალიან კარგია შხაპის დროს წყლის ტემპერატურის მკვეთრი ცვლილება,“ - დერმატო-ვენეროლოგი ნათია თოდუა
დერმატო-ვენეროლოგმა ნათია თოდუამ ზამთარში შხაპის მიღების წესებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სურნელოვანი დასაბანი საშუალებების გამოყენებისგან თავი უნდა შევიკავოთ:
„შხაპის დროს წყლის ტემპერატურის მკვეთრმა ცვლილებამ, ცივისა და ცხელის მონაცვლეობამ, შეიძლება ხელი შეუწყოს კანის სიმკვრივეს და სისხლძარღვებისთვისაც ძალიან კარგია.“
ნათია თოდუას თქმით, მნიშვნელოვანია დასაბან საშუალებებში pH ბალანსი დაცული იყოს:
„მთავარი არის, თუ რას არ უნდა შეიცავდეს საპონი, რომელსაც შხაპის დროს ვიყენებთ. ეს არის ფრაგნანსი, რაც თქვენ ახსენეთ, ანუ ის, რაც სურნელებას აძლევს. დაცული უნდა იყოს pH ბალანსი. pH 5.5 არის ოპტიმალური გარემო კანისთვის და სასურველია, დაბანის დროს ვიხმაროთ ნეიტრალური საშუალებები. სჯობს, რომ დასაბან საშუალებებს სურნელება არ ჰქონდეს. როდესაც სურნელება არის დამატებული, იზრდება რისკი, რომ მშრალ კანზე გართულებები მეტი იყოს.“
„ყველა წესის დაცვის შემთხვევაში, შეგვიძლია შხაპის შემდეგ გავიდეთ სახლიდან, მაგრამ შხაპის შემდეგ დიდი რაოდენობით წყალი ორთქლდება კანის ზედაპირიდან, ამიტომ ძალიან მალე უნდა მოხდეს კანის დატენიანება, თუნდაც ნამიან ზედაპირზე. როდესაც კანი დატენიანდება, 15 წუთში მზად ვართ, რომ დავტოვოთ შენობა,“ - აღნიშნულ საკითხზე ნათია თოდუამ ტელეკომპანია „ფორმულას“ გადაცემაში „დილა ფორმულაზე“ ისაუბრა.
წყარო: ​„დილა ფომრულაზე“