„მთავარია, რომ ეს გართულება არ მოჰყვეს კოვიდ-19-ს…” - ექიმი-ლაბორანტი ნინო ღულათავა
ექიმმა-ლაბორანტმა ნინო ღულათავამ იმ გართულებების შესახებ ისაუბრა, რომელიც ბავშვებში კოვიდ-19-ით ავადობას, შესაძლოა, მოჰყვეს:
„ყველაზე რთული რაც არის ბავშვებში, ეს არის ის, რომ ​ხომ არ განვითარდა ოთხ კვირაში მულტისისტემური ანთებითი სინდრომი, რომელიც არის მულტიორგანული ანთებითი პროცესი. მთავარია, რომ ეს გართულება არ მოჰყვეს კოვიდ-19-ს.“
ნინო ღულათავას თქმით, შესაძლოა, ანალიზებმა ბავშვის სისხლში სხვადასხვა ცვლილებაც გამოავლინოს:
„შესაძლებელია, რომ​ C - რეაქტიული ცილაც იყოს ოდნავ მომატებული, D-დიმერიც იყოს, სისხლის საერთოში გვქონდეს ლეიკოციტარულ ფორმულაში ეს ცვლილებები. თვეში ერთხელ გამოკვლევა აბსოლუტურად მისაღებია და საკმარისია იმისთვის, რომ დინამიკა დავიჭიროთ, ვნახოთ, ხომ არ არის რაიმე სხვა გართულებები.“
„კლინიკური სიმპტომები, რაც გაჩნდა კოვიდ-19-ის შემდეგ, უძილობა ბავშვებში, შფოთავს ბავშვი, ან გამონაყარი ხომ არ გაჩნდა, ტკივილები ხომ არ გაუჩნდა კუნთების ან სახსრის. უნდა მოხდეს ექიმთან კონსულტაცია და სიმპტომური მკურნალობა იქიდან გამომდინარე, თუ რა გამოვლინდა ბავშვთან. როგორც წესი, თვეში ერთხელ საკმარისია,“ - აღნიშნულ საკითხზე ნინო ღულათავამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი-მარი მალაზონია“ ისაუბრა.
წყარო​: „პირადი ექიმი-მარი მალაზონია“