„თუ შენ ხარ ადამიანი, რომელიც ახლა რაღაც მედიკამენტს სვამს, ამ ვიდეოს ყურადღებით მოუსმინე,“ - გიორგი ღოღობერიძე
ექიმმა გიორგი ღოღობერიძემ პაციენტებში საკვები დანამატების დიდი რაოდენობით მიღების პრობლემაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მათ უმრავლეს შემთხვევაში სარგებელი არ მოაქვთ:
„ძალიან ბევრ პაციენტს, ასაკს მნიშვენლობა არ აქვს, გინდა იყოს ახალგაზრდა ან მოხუცი, ასევე მნიშვნელობა არ აქვს დაავადებას, დანიშნული აქვთ ერთი და იგივე რაღაც, რაც არავითარ შემთხვევაში გამართლებული არ არის. თუ შენ ხარ ადამიანი, რომელიც ახლა რაღაც მედიკამენტს სვამს, ამ ვიდეოს ყურადღებით მოუსმინე. არის მედიკამენტები, რომელშიც ფულის გადახდა და რომლის მიღება არ არის სწორი.“
გიორგი ღოღობერიძის თქმით, მან მიიღო პაციენტი, რომელსაც 5 საკვები დანამატი ერთდროულად ჰქონდა დანიშნული:
„ერთ-ერთი მსგავრი რამ არის საკვები დანამატები. დღეს მყავდა პაციენტი, რომელსაც დანიშნული ჰქონდა 15 წამალი. ჯერ 15 წამალი რომ იყო დანიშნული, ეს ხომ კატასტროფაა. ყურადღება მიიქცია იმან, რომ ამ 15 წამლიდან 5 იყო საკვები დანამატი. ეს პრეპარატები საკმაოდ ძვირი ღირს. ეს არ არის 5 და 10 ლარიანი მედიკამენტები. ეს იყო 55 ლარიანი, 90 ლარიანი მედიკამენტები. ეს რეალობაში მედიკამენტიც არ არის, უბრალოდ მედიკამენტის სახელი აწერია. ეს საკვები დანამატია, რომელიც პაციენტს რაღაცის გამო აქვს დანიშნული.“
გიორგი ღოღობერიძემ აღნიშნა, რომ ის საკვები დანამატების მიღებას არ მიესალმება:
„მე არ მივესალმები ამას. პაციენტებს საკვები დანამატები არაფერში არ სჭირდებათ, თუ ამის ჩვენება არ აქვთ. მე დღეს რა პაციენტებიც მყავდა, არცერთ მათგანს არ ჰქონდა საკვები დანამატების მიღების ჩვენება. თუ შენ ხარ პაციენტი, რომელსაც გაქვს გამოწერილი მედიკამენტების სია, მოძებნე ეს წამლები. თუ აწერია, რომ ეს საკვები დანამატია, დიდი ალბათობით ის შენ არ გჭირდება. დღეს პაციენტს ვუთხარი: ეს არ გინდა, ეს არ გინდა, გადავხაზე ეს მედიკამენტები და არაფერი არ შემრჩა ხელში. 15 წამლიდან რეალობაში დავიტოვე მხოლოდ ორი. პაციენტი მეუბნება, გავიყიდეო. გაიყიდება, აბა რას იზამს?!დანამატი იცი ვის სჭირდება? ვინც საკვებს საერთოდ ვერ იღებს. დანამატი შეიძლება დასჭირდეს ადამიანს, რომელიც არის 50 წელზე მეტი ასაკის. მას დასჭირდება მარტო D ვიტამინი, ან მარტო Vitamin B12. შეიძლება დანამატი შესთავაზო ქალბატონს, რომელიც აპირებს დაფეხმძიმებას. დანამატი შეიძლება დასჭირდეს 5 წლამდე ასაკის ბავშვებს, მაგალითად A ვიტამინი, D ვიტამინი. შეიძლება ვიტამინი დასჭირდეს ადამიანს, რომელიც ხორცს არ ჭამს. აქ საქმე ეხება B12 ვიტამინსა და ფოლიუმის მჟავას.“
„თუ შენ ხარ პაციენტი, რომელსაც ხელფასი არც ისე დიდი აქვს და გიწევს წამლების ყიდვა, რომელიც გრძელი სიის სახით არის მოწოდებული და ფიქრობ აქედან რომელი გჭირდება ან რომელი არ გჭირდება, მოძებნე თითოეული წამლის სახელი. თუ ამოგივარდება, რომ ეს დანამატია, დიდი ალბათობით შენ ეს არ გჭირდება. 100 ლარის მაგ წამალში გადახდას, შეგიძლია წახვიდე, იყიდო 100 ლარის ხილი, 100 ლარის თევზი. უფრო მეტი იქნება სარგებელი,“ - აღნიშნა გიორგი ღოღობერიძემ.