რა მეთოდებით, რა ხერხებით დავაინტერესოთ თანამედროვე, საკმოდ კრიტიკულად მოაზროვნე ბავშვები? - მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს მფლობელი
რა მეთოდებით, რა ხერხებით უნდა დავაინტერესოთ თანამედროვე, საკმოდ კრიტიკულად მოაზროვნე ბავშვები? - ამ თემაზე 2021 წლის მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს მფლობელმა ხათუნა რაზმაძემ ისაუბრა.
„პირველ რიგში, ვფიქრობ, რომ ყველაზე მთავარია განწყობა. ყოველ გაკვეთილზე უნდა იყოს განცდა - ნეტავ, არ დამთავრდეს და არა ის, რომ როდის დამთავრდება. რომ ჩავივლი ხოლმე დერეფანში - მას, როდის შემოხვალთ ჩვენთან? ეს განცდა ძალიან მნიშვნელოვანია. თანამედროვე მიდგომებიდან გამომდინარე, მე სულ ვამბობ, რომ მასწავლებელს უნდა ჰქონდეს ბანკი თავში - აქტივობათა, მიდგომათა, სტრატეგიათა. არ გაამართლა ერთმა აქტივობამ - სასწრაფოდ რომ ჩაანაცვლოს მეორით. პირველ რიგში, მასწავლებელი თავად უნდა იყოს შემოქმედებითი, კრიტიკულად მოაზროვნე, რომ ასწავლოს მოსწავლეებს პრობლემების გადალახვა, დისკუსია, თვითრეალიზება, საკუთარი თავის წარმოჩენა. მე დაწყებით საფეხურს ვასწავლი და ეს ყველაფერი თუ თავიდან არ დაიწყო, მერე უკვე მეტ-ნაკლებად უჭირთ.
კარგია, როცა ბავშვებს უყვართ მასწავლებელი, ამასთანავე მნიშვნელოვანია, რომ არის ძალიან ბევრი საინტერესო აქტივობა, სადაც ბავშვი თავს გრძნობს ბედნიერად. რაც მთავარია, გაკვეთილზე უნდა აღმოაჩინო ბავშვი მისი განსაკუთრებული შესაძლებლობებით,“ - აღნიშნა ხათუნა რაზმაძემ რუსთავის 2-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო.“
,,მე რომ მკითხოთ, სკოლა კომპიუტერულ ტექნოლოგიებს არ იყენებს ისე, როგორც საჭიროა''
„მე რომ მკითხოთ, სკოლა კომპიუტერულ ტექნოლოგიებს არ იყენებს ისე, როგორც საჭიროა, ანუ მულტიმედია სწავლება ჩვენს სკოლებში არ მიმდინარეობს," - აღნიშნულის შესახებ ნეიროფსიქოლოგმა თამარ გაგოშიძემ გადაცემაში ,,დიდი შესვენება'' ისაუბრა.
,,დღევანდელ დღეს, როცა ბავშვი მუდმივად თამაშობს კომპიუტერში, ფერად და საინტერესო სამყაროში იმყოფება და შემდეგ მოდის „სერ“, უფერო გაკვეთილსა და ფურცლებზე, რაც უინტერესოა მისთვის. ჩვენი დღევანდელი ცოდნა სხვა კონსტრუქციისაა, ბევრი სხვადასხვა ინფორმაცია ერთ პატარა „ულუფაში“ უნდა გაერთიანდეს. მულტიმედია საშუალებები საშუალებას გაძლევს შენ რომ ეკრანზევე გადაწყვიტო რაღაც პრობლემები, სასწაული შესაძლებლობებია. ეს არის კონკურენცია იმის, რისიც მშობლებს ეშინიათ. ასეთი ტიპის აქტივობა, რომელსაც სასწავლო პროცესში გამოვიყენებთ, ჩაანაცვლებს გართობის აქტივობას, როგორიცაა თამაში, უმიზნოდ სიარული და სოციალურ ქსელში ყოფნა,'' - აღნიშნა მან.