„ამ პრეპარატს უკვე ვადევნებთ თვალყურს, შესაძლოა, მალე მოხდეს მისი აღიარება და 2022 წელს გამოჩნდეს კლინიკური გამოყენებისთვის,“ - გიორგი კამკამიძე
ალერგოლოგ-იმუნოლოგმა გიორგი კამკამიძემ პრეპარატ მოლნუპირავირის ეფექტიანობის შესახებ ისაუბრა. აღნიშნული პრეპარატი კოვიდ-19-ის საწინააღმდეგო ახალი ანტივირუსული მედიკამენტია, რომელზეც კვლევები აქტიურად ტარდება:
„ამ პრეპარატს უკვე ვადევნებთ თვალყურს. ძალიან სასიამოვნოა, რომ კვლევის ადრეულ ეტაპზე მან აჩვენა ისეთი კარგი შედეგები, რომ ​შესაძლებელია, მალე მოხდეს ამ პრეპარატის აღიარება ამერიკის FDA-ს მიერ. შეიძლება ველოდოთ, რომ ეს პრეპარატი გამოჩნდება უკვე 2022 წელს კლინიკური გამოყენებისთვის. რა აჩვენა ძირითადად ამ პრეპარატმა? მისი გამოცდა მიმდინარეობდა საშუალო და მსუბუქი სიმძიმის პაციენტებში. კვლევა იყო მიმართული იქითკენ, თუ რამდენს განუვითარდა მძიმე კოვიდი და რამდენი გარდაიცვალა. ეფექტი იყო 50 %-იანი რისკის შემცირება.“
გიორგი კამკამიძის თქმით, ანტივირუსულ პრეპარატებზე ფაიზერი და ასტრაზენეკაც მუშაობენ:
​პარალელურად მიმდინარეობს ფაიზერისა და ასტრაზენეკას კვლევები პრეპარატზე. ისინი ჩამორჩებიან დროში და არ არის დამაიმედებელი, რომ ახლო მომავალში მათ დაუშვებენ კლინიკური გამოყენებისთვის. თუ ისევ დავუბრუნდებით ჩვენ მიერ განხილულ პრეპარატს, ის არის ტაბლეტირებული ფორმით. აქამდე არსებული პრეპარატები იყო უკვე დამძიმებული პაციენტების მკურნალობისთვის. ეს არის ტაბლეტირებული პრეპარატი, რომელიც გამოიყენება შედარებით ადრეულ ეტაპზე, ინფიცირებიდან მეხუთე-მეექვსე დღემდე.“
​ვირუსის საწინააღმდეგო პრეპარატები მოქმედებენ ვირუსის უჯრედის შიგნით ჩამოყალიბების გარკვეულ ეტაპებზე. ისინი ბლოკავენ ვირუსის გამრავლების გარკვეულ ეტაპს. რაც შეეხება პრეპარატს, რომელზეც დღეს ვსაუბრობთ, მისი მოქმედებით ვირუსის ჩამოყალიბების პერიოდში ხდება შეცდომის დაშვება. შედეგად ყალიბდება არასიცოცხლისუნარიანი ვირუსი. მოლნუპირავირის მოქმედება სწორედ ეს არის,“ - აღნიშნულ საკითხზე გიორგი კამკამიძემ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დილა“ ისაუბრა.