,,არ წაიყვანოთ ბავშვები მარკეტებში, გაიყვანეთ სოფლებში, იზოლირებულ აგარაკებზე'' - პედიატრ თემურ მიქელაძის 10 რჩევა მშობლებს
პედიატრი, მედიცინის დოქტორი თემურ მიქელაძე კორონავირუსის პანდემიის დროს მშობლებს რეკომენდაციებს აძლევს. მის რჩევებს ის კლინიკა „მზიური მედი“ ოფიციალურ გვერდზე ​აქვეყნებს:
1. დაიცავით სოციალური დისტანცირება და გამოიჩინეთ პასუხისმგებლობა!
2. საქართველოში დღევანდელი ეპიდემიური სიტუაციის გათვალისწინებით, ბავშვები ეზოში, რეკრეაციულ და ღია სივრცეებში ჩაიყვანეთ 15-წუთიანი ხანგრძლივობით 2-3-ჯერ დღის განმავლობაში!
3. ეზოში არ დატოვოთ მარტო, მოზრდილის მეთვალყურეობის გარეშე!
4. ხშირად დაიბანეთ ხელები გამდინარე წყლით, ასეთის არარსებობის შემთხვევაში, გამოიყენეთ სადეზინფექციო საშუალებები!
5. არ წაიყვანოთ ბავშვები და არც თქვენ წახვიდეთ ახლობლების, მეგობრებისა და ნათესავების მოსანახულებლად, ეკონტაქტეთ ელექტრონული საშუალებებით!
6. მოარიდეთ ბავშვები 5-10-კაციან თავშეყრის ადგილებსაც კი!!!
7. არ წაიყვანოთ მარკეტებში. სასურველია პროდუქტის შესაძენად იაროს ოჯახის ერთიდაიმავე წევრმა. არ მოიმარაგოთ მალფუჭებადი პროდუქტები!
8. დაიცავით პირადი ჰიგიენის ნორმები!
9. ბავშები ქალაქგარეთ გაიყვანეთ, სოფლებში, იზოლირებულ აგარაკებზე (თავი შეიკავეთ კურორტებისგან).
10. არ შეხვდეთ მეზობლებსა და ნათესავებს!
,,თუ ეს ჰორმონი მაღალი გაქვს, დიეტას აზრი არა აქვს'' - გიორგი ღოღობერიძე საკვების იმ ერთადერთ ტიპს ასახელებს, რომელიც ამ პრობლემას აგვარებს
ექიმი გიორგი ღოღობერიძე ჭარბი წონის შესახებ საუბრობს.
მისი თქმით, ინსულინი ეს არის ჰორმონი, რომელიც წონაში მატებას უწყობს ხელს:
,,ინსულინი წონაში მატებას უწყობს ხელს და აკავებს მის შემცირებას, მის რაოდენობას მუდმივად ზრდის სახამებლიანი საკვები და იმისთვის, რომ ინსულინი მაღალი არ გქონდეთ, თქვენ გჭირდებათ ცელულოზიანი საკვები (კიტრი, პომიდორი, სტაფილო, ბროკოლი, ავოკადო, ვაშლი და ნებისმიერი მწვანე ან სხვა ფერის მცენარეული საკვები პროდუქტი). ამ მარტივი რჩევების გათვალისწინებით წონაში არ მოიმატებთ და არ გაგიჭირდებათ მომატებულის დაკლება,'' - აღნიშნავს გიორგი ღოღობერიძე.