„მოზარდობის პერიოდამდე, ანუ თვრამეტ წლამდე, ბავშვს კვირაში ხუთჯერ აუცილებლად უნდა მივცეთ წითელი ხორცი,“ - ენდოკრინოლოგი ლაშა უჩავა
ენდოკრინოლოგმა ლაშა უჩავამ წითელი ხორცის მიღების წესები გაგვაცნო და აღნიშნა, რომ მიღებული ხორცის რაოდენობა ასაკის მატებასთან ერთად უნდა შევამციროთ:
„ჩემთვის მისაღებია აბსოლუტურად ყველა კვების სტილი, რომელ გარემოშიც ადამიანი თავს გრძნობს კომფორტულად. არსებობს გარკვეული მოთხოვნები, რომლებიც აუცილებლად უნდა დავიცვათ. მაგალითად, იგივე ხორცთან დაკავშირებით. ​ვეგეტარიანიზმი ჩემთვის არ არის მისაღები თინეიჯერულ ასაკში. ხორცი შეიცავს სწორედ იმ ნივთიერებებს, რომელიც აუცილებელია ორგანიზმისთვის და განსაკუთრებით მოზარდისთვის.“
ლაშა უჩავამ წითელი ხორცის მიღებასთან დაკავშირებით მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის რეკომენდაციებზეც ისაუბრა:
„მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის მიერ არის გაცემული სპეციალური რეკომენდაციები, სადაც საუბარია, რომ მოზარდობის პერიოდამდე, ანუ თვრამეტ წლამდე კვირაში ხუთჯერ აუცილებლად უნდა იყოს წითელი ხორცი. ერთი დღე უნდა დაეთმოს მცენარეულ ცილებს, ხოლო ერთი დღე - თევზს. 20-დან 35 წლამდე ასაკში უკვე იცვლება ეს ფორმულა. ამ დროს კვირაში სამი დღე გვაქვს წითელი ხორცი, ამას ენაცვლება ან მცენარეული ცილები, ან თევზი. “
​35-დან 50 წლამდე წითელი ხორცის მიღება უნდა შემცრიდეს კვირაში ორ დღემდე. 50 წლის შემდეგ საერთოდ სასურველია, რომ წითელი ხორცი ამოვიღოთ რაციონიდან, რადგან ის შემდგომში ხელს უწყობს დაბერების პროცესების განვითარებას,“ - აღნიშნულ საკითხზე ლაშა უჩავამ ტელეკომპანია POSTV-ის გადაცემაში „დღის პოსტი“ ისაუბრა.